| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie urgenta de ajutor! Cam la cat timp trebuie schimbata bateria de la un laptop?

Azi mi-a aparut un avertisment care imi spunea ca trebuie sa ii schimb bateria, si spunea ca daca nu o schimb, laptopul ar putea sa se stinga automat. E prima oara cand mi se intampla asta si am laptopul de abia 2 ani.

Va rom mult, ma puteti ajuta?

16 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Mdah, zi mersi ca te-a tinut doi ani. Uite asta e unul dintre motivele pentru care nu recomand nici dusmanilor sa isi ia laptoape. Vezi ca daca dai 150-200 RON cit e una la noi esti usor idiot. Cauta pe ebay sau amazon.co.uk, gasesti la juma' de pret.
P.S. Oricum, daca e laptop de frecus zilnic, sa zici mersi daca nu iti crapa placa de baza in urmatorul an.

| relian a răspuns:

Nu stiu ce laptop ai sa iti spuna sa schimbi bateria. Poate nu e incarcata, poate incarcatorul tau nu mai incarca bine.Deci verifica incarcatorul, iar daca e totusi bateria aia e poti sa o lasi acolo si folosesti laptopul asa il tii in priza, nu se intampla nimic.Vad pe aici ca unia spun ca se strica. Vorbesc numai prostii.Curentul nu intra in baterie apoi in laptop.Curentul intra mai intii in laptop apoi ajunge in baterie, ca urmare de nai baterie nu-i nici un bai.Scoate bateria si o sa vezi ca nai treaba.Deci in cazul laptopurilor acesta incarca batria si nu incarcatoru, deci prin laptop se incarca. Poti sa stai linistita daca e si ani de zile.Dar inainte sa cumperi alta baterie verifica incarcatorul sa scoata viti volti si amperi spune pe el ca ar trebui sa scoata.Asta se verifica f usor cu un aparat de masura, daca nu ai mergi la un magazin din asta care vind electronice sau piese si iti verifica aia acolo.

| Jipa95 a răspuns:

Mircea, taci ca esti praf.
@AL95 bateria oricariui device are niste cicluri de reincarcare. La fiecare x cicluri, bateria incepe sa isi piarda usor din autonomie.
Si faptul cum ca laptopul nu se strica fara baterie este eronat, deoarece ea actioneaza ca un tampon impotriva socurilor electrice chiar daca sunt protectii pe incarcator, acestea uneori pot penetra protectiile.

| Ωmega a răspuns (pentru Jipa95):

Iti dau dreptate happy

| untu a răspuns:

Aveti timp sa puteti schimba bateria la un magazin specializat in calculatoare si laptopuri, dar tineti laptopul conectat in priza cu incarcator, dar fara baterie inclusa in laptop!

| Iunix a răspuns:

Te deplasezi cu laptopul prin casă? Și eu am laptop dar bateria o pun o dată la 1 - 2 luni, cam așa, în restul timpului îl țin la birou conectat la priză.

Răspuns utilizator avertizat
| HandaSei a răspuns:

Eu unul am 2 laptop-uri, iar unul din ele are cam 4-5 ani, îl țin deschis 24/24 pentru seed pe torente și încă mă mai ține bateria originală chiar și o oră jumate cu luminozitatea pe la jumate, pot încă să văd un film pe el neconectat la priză... rolling on the floor

Dar asta pentru că a fost aproape mereu conectat la priză, după cum a mai spus cineva și mai sus, bateria funcționează ca un tampon și are rolul de a amortiza în general șocurile de curent, dar dacă nu-l folosești pe baterie și îl ții conectat la priză pe cât de mult posibil, aceasta se va deteriora mult mai greu!

Dacă-l ții conectat la priză constant, poți să-l mai folosești cu bateria originală lejer încă vreo 2-3 ani de acum! Eu unul le scot din priză extrem de rar/ aproape niciodată! ^.^

| Ωmega a răspuns:

Mergi mai bine la un shop cand ai timp si o sa iti spuna exact daca sau cand trebuie schimbata. Sper ca nu ai stat cu bateria scoasa la laptop happy

| Mayhem666 a răspuns (pentru Ωmega):

Nu am stat cu bateria scoasa, singura problema este ca trebuie sa o schimb, si nu stiu cand o sa pot, poate peste o saptamana sau doua, si mi-e frica sa nu mi se strice laptopul, daca nu o schimb curand.

| cocoursache a răspuns:

Arunca-l.