| challenger a întrebat:

am urgent nevoie de ajutor. Dupa ce am instalat Windows 7, ce trebuie sa fac ca sa ma conectez la internet? Sunt abonat RDS si folosesc Router Wireless. Explicati-mi pas cu pas va rog!

10 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Dacă știi că ai stet routerul cum trebuie, adica la Wan ai setat tipul de conexiune pe PPPoE, ai introdus userul și parola corecte(cele din contract), ai setat conexiunea pe net pe Always conected nu cnect on demend(adica conectare la cerere), la statulul conxinii îți apare conected, ai cuplat cabul de internet în PC în unul din porturile LAN și apoi în PC, internetul ar tebui să funcționeze făra probleme adică fără să îi mai faci conexiui PPPoE din Windows.Nu mai este cazul!
Daca știi că a furat Windows-ul din sursele ilegale populare printre voi, atunci întrebarea ta devine retorică, deoarece știi deja ca fiind u Windwos contrafăcut, adică modificat cu viruși, și de cele mai multe ori reîmpachetat aiurea sau la repezeală, și/sau sau eliminat drivere din el.
Daca știi că la Pc ai o placa de rețea gigabite, trebuie să instalezi driverii de rețea de pe cd-ul cu drivere ce l-ai primit o dată cu placa de bază sau cu calculatorul.
Dacă acesta lipsește este necesar să îi descarci de pe site-ul producătorului plăcii tale de bază.
Succes

| powergirl a răspuns:

Am patit si eu ce patesti tu astia de la rds nu prea agreeaza routerele si daca suni si zici ca ai router nu te vor ajuta ca vor zice ca rds e facut sa mearga pe direct si nu prin router daca nu iti mere pe direct atunci te indruma ei prin tel. trebuie sa faci mai multe si mie mi-a facut altcineva conexiunea cu router e mai compolicat si din pacate nu tepot ajuta numai daca gasesti pe cineva care se pricepe la routere ca ai parca de a face cu mai multe

| challenger explică (pentru powergirl):

O alta idee; e posibil sa fie de la driverele Routerului? nu am instalat nimic dupa ce am bagat Win7. Am vrut sa reusesc sa ma conectez la internet ca sa descarc driverele necesare ( programe care iti gasesc singure driverele necesare ).

| powergirl a răspuns (pentru challenger):

Asta din pacate nu stiu da nu poti folosi fara router? ai mai multe pc uri? macar sa il folosesti pe direct pana gasesti pe cineva sa te ajute cu routerul

| K0sti a răspuns:

Sa-ti instalezi driverele!

| andrei690 a răspuns:

TRebuie sa creezi conexiunea iiii laughing. Presupunem ca ai numele de utilizator si parola pe care ti le au dat si dai in dreapta pe bara de taskuri pe computeru ala si o sa gasesti creeaza conexiune nou. Conexiune PPOE! dupa iti dai tu seama ce trebuie sa faci ca esti baiat destept
happy

| challenger explică (pentru andrei690):

Toate bune si frumoase, bag user si parola, se creaza conexiune PPoE, dar atunci cand dau sa ma conecteze primesc eroarea 651 The modem (or other connecting device) has reported an error sad

| K0sti a răspuns (pentru challenger):

Pai cum sa creezi conexiune pe calculator cand ai router? Aia o faci cand NU ai router!
http://www.epasystems.ro/cum-se-configureaza-un-router/

| andrei690 a răspuns (pentru challenger):

A scuze nu am fost atent. daca ai prin router probabil trebuie alta conexiune. trebuie sa fie tot acolo happy

| max72 a răspuns:

Nu este nevoie de noi pentru a-ti rezolva aceasta problema daca esti abonat la rds suna la numarul de relatii cu clientii (ca doar de asta sunt acolo) si explica-le ca ti-ai reinstalat windowsul si te vor indruma ei la telefon