| Faby3322 a întrebat:

Am windows XP Profesional si cand deschid calculatorul imi verifica de fiecare data discul C sau D (nu mai stiu sigur) si imi apare o numaratoare invarsa si trebuie sa apas pe ceva in... secunde ca nu il scaneze si daca nu apas il scaneaza si nu zice nimic si face asta la fiecare deschidere! CE SA FAC?

FUNDA pentru cel care ma ajuta cel mai bine!

Răspuns Câştigător
| pozeanimate a răspuns:

Bara de start
run
msconfig -> Advanced
debifeaza Disable scandisk after bad shutdown

sau
bara de start
run, scrii regedit si dai enter
pe adresa asta
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager
cauti denumirea folderului BootExecute
ca in pozele
http://guruadmin.ru/uploads/up-new/autocheck-registry.png

http://www.windowsitpro.com/content/content/3675/Screen_01.GIF

sterge autocheck autochk
ok, salveaza
si restart la pc

3 răspunsuri:
| Niiiicu a răspuns:

Inseamna ca este momentul sa pui windowsul din noubig grin.bafta

| AgathaRo a răspuns:

Lasa sa isi faca treaba chkdsk dupa 2-3 scanari numai o sa faca.

| Matei_Mihaela_1996 a răspuns:

Buna,trebuie sa iti reinstalezi Windows-ul, am avut si eu aceeasi problema! big grin