| robertoclaudius a întrebat:

De cand am reformatat calculatorul, la pornire imi apare "ecran negru" cu 2 variante de windows din care trebuie sa aleg si o numaratoare inversa de secunde in care se activeaza cea default. Cum scap de chestia asta?

5 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Are dreptate withehair... dar... poti scapa de chestia aia... puteai seta de undeva cate secunde sa-ti apara ecranul acela si poti sa micsorezi numarul lor si pana la urma o sa-ti intre automat.

| whitehair a răspuns:

Tu NU AI FORMATAT CALCULATORUL, pur si simplu ai instalat windows din nou.Pentru a scapa de acel inconvenient amintit mai sus urmeaza pasii:introdu in unitatea optica discul cu windows BOOTABIL, sterge partitia-partitiile unde s-au instalat, recreeaza-le, ABIA ACUM FORMATEZI si creezi sistemul de fisiere NTFS (sa nu dai quick format chiar daca dureaza mai mult) si instalezi normal programul de operare.Fii atent la instructiunile de pe ecran.SI sa nu uit, prima si prima data IN BIOS seteaza ca prima unitate de boot CD sau DVD, ce ai tu. Daca discul de instalare nu este bootabil (adica sa pornesti calculatorul de pe el) nu vei reusi decat sa instalezi inca un sistem de operare in plus.Bafta.

| WhiteWings a răspuns:

Nu ai formatat bine calculatorul.ai 2 sisteme de operare windows pe el. te sfatuiesc sa chemi pe cineva care se pricepe bine la calculatoare si cu siguranta iti va rezolva problema

| lostcontrol12 a răspuns:

Mergi la start -> run -> scrie msconfig si ok, apoi mergi la tab-ul boot si da-i delete la varianta veche de windows si apoi restart la calc.ar trebuie sa functionezewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multumesc lorena. raspunsul tau a fost de ajutor