| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta intre monitoarele de 60 si 144 hz...stiu ca acel de 144 se misca mai fluent. Eu joc destul de mult cs go...Ma poate ajuta un monitor de 144 hz daca nu voi juca cu Vsync activat?
Pls. vreau sa stiu ce sa-mi cumpar!

Răspuns Câştigător
| S3c0ndSh0t a răspuns:

Un monitor are intre 60 si 144hz. Acesti hz nu au legatura cu fps-ul pe care il ai in joc ci ajuta la procesarea imaginii. Acesti hz rezolva o problema din gaming numita "artefact". Daca opresti V-sync-ul, placa ta video va trimite mai multe cadre pe secunda spre monitor, mai mult decat suporta el.Am un prieten cu monitor pe 60hz si v-sync oprit si are 300 fps in cs go la detalii maxime.Intr-adevar hz iti ofera un avantaj (daca ai hz mai mare vezi mai repede inamicul).

1 răspuns:
| Pasat_Matei_1988 a răspuns:

Cu cat e mai mare frecventa unui monitor cu atat poate procesa si afisa mai multe cadre pe secunda (frames per second, fps-uri).
Un monitor de 60 hz poate afisa maxim 60 fps-uri iar un monitor de 144 hz poate afisa maxim 144 fps-uri.Insa,pentru ca monitorul sa poata afisa 144 fps-uri, are nevoie de un pc foarte puternic pentru a le procesa.Intradevar,cele de 144 hz se misca mai fluent, dar eu nu vad diferenta dintre 120hz si 144 hz. Diferenta dintre 120 fps-uri si 144 e una foarte mica, deoarece ochiul uman nu poate vedea mai mult de aprox. 120 fps-uri.Pentru o experienta fluenta de joc nu ai nevoie de mai mult de 60 fps-uri, dar, daca vrei ca imaginea sa para si mai fluenta, poti activa motion blur-ur, iar imaginea va aparea ca si cum ai rula jocul cu 120 fps-uri.Nu iti recomand un monitor cu frecventa mai mare de 75hz, dar, oricum, e alegerea ta. happy