| anoniiimmm a întrebat:

De Craciun, vreau sa imi cumpar un hard disk si nu stiu sigur daca mi se potriveste cu placa de baza. Cineva mi-a spus ca orice hard disk ar trebui sa se potriveasca. Imi spuneti va rog daca orice hdd este compatibil cu orice placa de baza?

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Deci inseamna ca ai 4 pentru SATA si 1 de IDE, daca cel pe IDE vrei sa-l pui tot pe IDE, e ok. Poti sa-ti iei orice hard, vezi doar sa se potriveasca la alimentarea sursei. Sa-ti mearga alimentare IDE pentru IDE si SATA pentru SATA. Poti cumpara si o extensie IDE>SATA in caz de nu ai SATA, dar totul depinde de tine si de ce buget ai.

3 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Exista 2 tipuri de HDD : IDE si SATA. Spune ce model de placa de baza ai, si-ti spun ce poti cumpara.

| anoniiimmm explică (pentru CM7YRE):

Astea le arata la conectori:
- 4 x SATA2 3.0 Gb/s connectors (No support for RAID and Hot Plug functions)
- 1 x ATA100 IDE connector (supports 2 x IDE devices)
- 1 x Floppy connector
- 1 x IR header
- 1x COM port header
- CPU/Chassis FAN connector
- 20 pin ATX power connector
- 4 pin 12V power connector
- CD in header
- Front panel audio connector
- 2 x USB 2.0 headers (support 4 USB 2.0 ports)
ASTA INSEAMNA CA MERGE SI SATA, nu?

| CM7YRE a răspuns (pentru anoniiimmm):

Deci inseamna ca ai 4 pentru SATA si 1 de IDE, daca cel pe IDE vrei sa-l pui tot pe IDE, e ok. Poti sa-ti iei orice hard, vezi doar sa se potriveasca la alimentarea sursei. Sa-ti mearga alimentare IDE pentru IDE si SATA pentru SATA. Poti cumpara si o extensie IDE>SATA in caz de nu ai SATA, dar totul depinde de tine si de ce buget ai.

| Sheldon a răspuns:

Ma mult ca sigur ca de la placa de baza ai connectori ide deci hard disk-urile pe ide sunt compatibile...
Depinde daca placa ta de baza are suport pentru SATA
Daca e o placa de baza mai noua atunci are si SATA

Modelu placii de baza trebuie sa-l gasesti pe manualu de utilizare de la placa de baza

Recomand Hard Disk-urile pe sata 3
sau mai bine un SSD (Solid State Drive)