| maestruk a întrebat:

Hey TPU,deci am intrat pe un site si antivirusul(avast)m-a annuntat ca as putea avea calculatorul supravegheat(adica cineva se poate uita ce fac in pc),am scos calculatorul din priza si dupa l-am bagat din nou si am pornit pc-ul,iar acuma am pus antivirusul l-a scanat, credeti ca cineva se poate uita ce fac eu in pc?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Metode sunt multe,unul a-r fi ca iti instaleaza un programel daca ai luat virus fara stiinta ta numit,, keylogger,, care inregistreaza tot ce faci ce tastezi, la ce te uiti, iti afla parolele si la o perioada de timp le trimite la destinatie, deci a-r fi indicat sa ai tot timpul antivirusul activ, avast este bun, si nu intra pe site-uri dubioase.

| j1NNNx a răspuns:

1. De keylogger nu scapi asa usor (sa scoti pc din priza si sa-l bagi iar)
2. Este posibil, deoarece nu ai antivirus ceea ce este cel mai rau
3. Iti recomand antivirusul Norton (este de la telekom si nu permite nici cel mai mic virus sa intre in calculator - 5lei pe luna)
4. Schimba windowsul pentru orice eventualitate si tot o data toate parolele si alta data nu mai intra pe toate prostiile de site-uri

| AryanQQ a răspuns:

E posibil sa fi luat un keylogger. Antivirusul, de cele mai multe ori e incompetent in aceste situatii.