| andreylupu07 a întrebat:

Deci am o problema legata de PC. Uneori am treaba pe PC si se ia curentul. Avand in vedere ca aceste pene de curent imi intrerup activitatea, provocandu-mi nervi si probleme, ma intereseaza daca exista cabluri de alimentare pentru unitate, cu mufa standard care sa aiba atasata pe el o baterie care sa functioneze ca una de laptop. Sau un intrerupator cu acumulator care sa stocheze energie electrica si cand are loc o pana sa inceapa sa foloseasca aceasta energie. M-ar interesa daca exista asa ceva si daca imi puteti da niste site-uri de unde as putea sa achizitionez asa ceva. Funda ^_^

3 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Se numesc UPS-uri. Sunt baterii externe care, in functie de putere, iti mentin curentul in calculator o anumita perioada, dar suficient cat sa salvezi si sa inchizi proiectele la care lucrezi si sistemul de operare.
http://www.emag.ro/ups-fara-management/c

| valintinvalic2011 a răspuns:

Da http://www.pcgarage.ro/ups/powercom
dar numai pentru pene ceva de genu, daca se stinge lumina pai nu te tine pot tine si o minute bateria cind nu este curent, dar totusi e pentru pene nu ca baterie