| MoMoScumpik a întrebat:

Hey TPU.in pc am un virus(destul de cunoscut cred)care se trimite singur, sub forma unui link de facebook si scrie :Hahaha is this your photo? sau ceva de genu.acum nu stiu cum sa scap de el.ma puteti ajuta?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Încearcă în felul următor: descarcă şi instalează Malwarebytes' Anti-Malware, este gratuit şi îl găseşti pe site-ul oficial, este şi cu interfaţă în limba română. După instalare dai Actualizare şi apoi dai o scanare completă şi ştergi din Carantina viruşii găsiţi. Succes şi numai bine!

| spinosul a răspuns (pentru Ioandelasal):

Dar ar putea fi un "vierme" pe care sa nu-l gaseasca.Si eu am avut odata niste virusi pe care ii gasea, ii stergea si apoi daca scanam iar, iar apareau.Pana mi-am luat Avast si am reusit sa-i sterg din nou(pentru ca mi-am reinstalat windowsul si l-am virusat iar dar datorita lui Avast am scapat)... Avira insa imi zicea ca totul e ok.Deci depinde de virus.

| MrAngelus a răspuns:

Scanează cu acest antivirus [http://www.eset.com/us/online-scanner/] și apoi cu acest antimalware [http://www.malwarebytes.org/], așa am scăpat eu de mai multe ori de ei.

| Oanna96 a răspuns:

Instaleaza windowsul merge sigur.am avut aceeasi problema.Succes

| Tau_SuperErou_1995 a răspuns:

Se poate scapa, cum sa nu. Incearca sa descarci de aici Eset, e trial dar e de ajuns cat sa scanezi si sa elimini virusul, ca am patit-o si eu...http://www.eset.ro/download/antivirus-gratuit-free-trial.php.

Daca nu merge cu asta, fa asa:
Intra mai intai aici http://download.cnet.com/......21743.html

RKill e un fisier mititel care o data deschis iti inchide toate programele si toate procesele daunatoare pc-ului.
Dupa ce ai deschis Rkill intra din nou in eset si scaneaza, aproape sigur o sa-ti gaseasca si o sa-ti elimine virusul.

| alexpuya88 a răspuns:

Nu poti scapa de el

| spinosul a răspuns:

Si un prieten de al meu are si mi-a spus ca il duce la reparat.Asta te-as sfatui sa faci si tu, sau sa vorbesti cu cineva care se pricepe bine la calculatore sa te ajute. Apropo, cum l-ai luat?

| MoMoScumpik explică (pentru spinosul):

L-am primit pe facebook de la o prietena, si eu nestiind de el am dat clik.

| spinosul a răspuns (pentru MoMoScumpik):

Si eu am primit aceeasi chestie dar n-am acceptat-o, avand mai demult o alta experinenta asemanatore cu asta cand cineva mi-a trimis un program care de fapt era virus si de atunci m-am invatat. Oricum spune-ne daca scapi de el cum ai scapat.

| LoLyScumpik a răspuns:

Se poate scapa de el, creck de la mine l-a luatsad ca mi se trimitea singur la toata lista si ea era pe invizibil si n-am stiut si la deschis, ca si eu l-am primit din cauza ca mi-a expirat antivirusu si am instalat altu si acu a disparut