| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU!
In seara asta am pus la încărcat o tabletă veche găsită printre niște lucruri pe care vream sa le arunc.
După jumătate de ora, când am controlat-o am simțit ca e foarte calda și când am intors-o era umflată foarte tare în locul unde este bateria.
Cred că mai avea puțin și exploda bateria. Am incarcat-o cu un încărcător fast charging.

Ce ar trebui sa fac cu ea?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

De ce sa te scuz? Nu iti cere scuze cand nu e cazul. Daca s-a dezumflat cel mai probabil nu are de ce sa faca bum, insa incearca sa o incarci cu ceva foarte lent (500 ma, de exemplu).

18 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"niște lucruri pe care vream sa le arunc... Ce ar trebui sa fac?"

exact ce-ți propuseseși

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Dai niște răspunsuri cateodata sierra... happy Doar ca mi-e lene sa dau evaluări.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Așadar iți spun să faci cum intenționai iat tu de colo: "Dai niște răspunsuri cateodata"

...sau când ai spus despre tabletă că o incluzi in "niște lucruri pe care vream sa le arunc" ne-ai mințit?

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Mai ai un amuzant... laughing

| GabiDumitrescu a răspuns:

Du-o undeva unde se recicleaza de-astea. http://www.ecolectare.ro/

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu exista riscul sa explodeze bateria?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Un risc moderat. Exista, desigur.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Chiar dacă e stinsa? Si am scos-o de la încărcat, desigur?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

A, ca si nul. Daca ai scos-o... nu prea are de ce. Pune-o totusi undeva unde sa nu ia foc chestii pe linga ea daca face flama.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Cum ar fi fost dacă as fi lasat-o la incarcat... happy
Ms pentru raspunsuri.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Scuza-ma dacă te mai deranjez o dată...
Între timp sa dezumflat, mai există risc de explozie?

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu o mai încarc nici dacă mă obligă dracu happy
Și nici nu cred ca mai am încărcătoare vechi acasă.
Vrei o funda? Oricum iti dădeam...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai drum prin Iasi iti dau eu un incarcator de 500 mAh...winking

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Tu ții neapărat sa sar în aer, este? laughing
Dacă as trece prin Iași as alege palatul culturii in detrimentul cablului tau, e frumos rau.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cablu breh, incarcator. Ti-l dau pe o bere. O luam de la Auchan si o servim in food court, fix in spatele palatului. happy

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Oboseala...
Mi-ar place, mai ales ca în perioada asta sunt hoinar si am de mers în câteva orașe, dar din păcate motivele sunt îndepărtate de bere și distracție happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce sa te scuz? Nu iti cere scuze cand nu e cazul. Daca s-a dezumflat cel mai probabil nu are de ce sa faca bum, insa incearca sa o incarci cu ceva foarte lent (500 ma, de exemplu).

| Cksihja a răspuns:

Dacă vrei să o folosești o încarci cu un încărcător normal, cele cu încărcare rapidă au de obicei voltajul mai mare și pot deteriora tableta. Mie mi-a explodat odată un acumulator și a fost cât pe ce să pornească un incendiu, cu câteva minute înainte de a exploda acumulatorul s-a încins așa de tare că nu-l mai puteai ținea în mână și se auzeau din când în când niște pocnituri ciudate, apoi bum și a ciuruit totul. Deci nu te juca pune tableta într-un loc unde poate exploda fără să facă pagube și așteaptă până mâine. Dacă n-ai auzit acele pocnituri e bine, cel mai bine ar fi să descarci tableta poți pune să redea muzică etc și apoi s-o încarci din nou normal. Dacă nu are probleme ar trebui să meargă.

| anonim_4396 explică (pentru Cksihja):

Era inchisă de ani buni, eram doar curios sa vad dacă si cum merge, e foarte veche, cred ca e din 2010.
S-a încălzit atat de tare de nu am auzit nicio pocnitură, era încins plasticul de lângă baterie.
Am pus-o la o baită in cadă. laughing