| Durassica a întrebat:

Nu imi merge cartela de la telefon imi apare ca nu am semnal. Am incercat cartela in mai multe telefoane dar nu merge.
Ce pot face?(Am avut telefonul la reparat si nu am mai folosit cartela timp de vreo luna si ceva)
DAU FUNDITA

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la provider cu Cartea de Identitate si cere alta cu acelasi numar.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Inainte sa te duci la un centru al operatorului la care esti, incearca sa selectezi din setari reteaua lui inca o data.

Poate telefonul nu stie sa aleaga cea mai buna retea.

| NAT0 a răspuns:

Scoate cartela. O pui înapoi și dai telefonul pe mod avion pentru 30 de secunde și apoi îl dai pe mod normal (general). Dacă nu merge nici așa, ieși până afară unde ești 100% că ai semnal. Dacă nici așa nu merge, este demagnetizat cipul ăla.

| Isys a răspuns:

Cartela cu siguranta s-a demagnetizat si astfel nu ai ce sa faci decat sa mergi la reteaua de care aparti si sa iti inlocuiasca aceasta pentru ca altfel nu ai ce sa ii faci, nici un telefon nu iti va citi cartela.

| K0sti a răspuns (pentru Isys):

I-auzi, pai e magnetica?

| K0sti a răspuns (pentru Salontanul):

Ce sa vad, prostii? Cum sa se demagnetizeze ceva care nu e magnetic?
Mai si ganditi fratilor! De cand sunt cipurile megnetice?

| Isys a răspuns (pentru K0sti):

Pentru cultura ta generala eu zic sa te informezi inainte de a comenta, si sa faci un drum catre o retea de telefonie.winking

| K0sti a răspuns (pentru Isys):

A subscriber identity module or subscriber identification module (SIM) is an integrated circuit chip that is intended to securely store the international mobile subscriber identity (IMSI) number and its related key, which are used to identify and authenticate subscribers on mobile telephony devices (such as mobile phones and computers).

The SIM circuit is part of the function of a Universal Integrated Circuit Card (UICC) physical smart card, which is usually made of PVC with embedded contacts and semiconductors.

La culcare copii!

| Pupix2002 a răspuns:

Te sfătuiesc să te duci cu cartela la un Vodafone(sau în ce rețea ești tu) si sa intrebi ce problema are