| claudiu152 a întrebat:

Hey TPU!
Pe laptopul meu este instalat windows 7 ultimate 32 biti si vreau windows 7 professional 64 biti dar nu ma lasa.Imi da o eroare si imi spune ca nu pot instala windows cu 64 biti pe unul cu 32 biti.
Va rog,ajutati-ma, e urgent!

7 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Ce procesor are laptop-ul tau? Unele procesoare nu suporta windows-uri pe 64 biti.

| Butnaru_Cristi_1997 a răspuns (pentru Jipa95):

Probabil nu e capabil de 64 biti

| claudiu152 explică (pentru Jipa95):

Intel

| Doctorfishadi a răspuns:

Salut!
Nu are ce eroare sa iti dea happy!
Tu cred ca vrei sa instalezi pur si simplu, nu?
Nu-i bine.
Trebuie sa bootezi.
Adica bagi cd-ul in unitate si dai restart calculatorului.
Cu tasta delete, F8, sau F12, in functie de Pc,intri in bios.
Acolo,la advanced,pui toate mediile de boot pe CD.
Acum apesti o tasta sa salvezi, tot in functie de pc, si se restarteaza.
Acum o sa apara mesajul press any key to boot, apasa tasta space.
Acum intri in procesul de instalare, formatare partitii...etc.
Ai facut cum am zis eu?

| adryang78 a răspuns:

De fapt iti spune ca arhitectura laptop-ului tau nu suporta sisteme de operare pe 64 de biti.

| cuvant a răspuns:

Daca iti apare acea eroare inseamna ca nu suporta laptop-ul... uita-te la specificatii pe internet si iti spune pe cati biti poti instala. Cel mai probabil ai unul pe 32 de biti. Iti recomand sa folosesti pe 32 de biti daca nu ai ceva ce chiar cere 64

| claudiu152 explică:

Procesorul meu e Intel, apropo.