| cristiantonea31 a întrebat:

Heyy TPU am o problema ciudata!

Deci laptopul meu se deschide si se inchide singur mereu straight face fara sa fac nimic si nu am virusi...
Am fost la tehnician cu el si el crede ca e de la baterie si a scos-o dar nu e de la asta... nu stiu ce are! e chiar enervant! crying

11 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Este posibil să fi acumulat praf pe cooler. Daca laptop-ul are capac de vizitare in dreptul cooler-ului(unele modele au) atunci poti sa-l cureti si tu. Daca nu, nu te baga ca e mult mai complicat

| radu75 a răspuns:

Ala nu e tehnician care nu a sesizat ca simpomele astea sunt de la cooler plin de praf care nu mai raceste, nu si mai face treaba si implicit duce procesorul la temperaturi ridicate de asta avand loc si acele restarturi, e un fel de protectie se stinge decat sa se arda altceva prin el.

| vrelian a răspuns:

Scoate bateria de tot din laptop si dupa foloseste laptopul asa fara baterie doar pus in priza si vezi daca se mai intimpla. daca tot asa face atunci vezi sub laptop pe fundul lui acolo ai undeva un gril, ceva fante.pe acolo ventilatoru trage aer sa se raceasca.si daca acele fante nu sint acoperite de nimic chiar poti vedea si ventilatoru daca se roteste sau nu. daca nu se roteste sau pleaca si dupa se opreste aia e problema.mai poti verifica undeva temperatura procesorului, dar nu stiu sigur unde sa iti zic.acolo vei vedea exact daca temperatura creste si daca creste de aia se opreste sa nu se arda procesorul.pot sa aflu cum sa vezi. daca nu gasesti solutia in o zi doua revino si daca flu eu iti spun unde sa te uiti.dar mai intai pune laptopul pe o masa pe ceva dur unde nu este patura cearceafuri chestii de astea haine etc si lasa-l acolo sa vezi ce face.si verifica acel ventilator de unde am zis.sar putea ca ventilatorul sa nu mai lucreze cum treb.si mai poti pune mina sub laptop asa peste tot sa vezi daca se incinge f rau.de incalzit el e normal sa se incalzeasca dar nu exagerat sa nu poti tine mina sub el.si fa asa cu bateria scoateo de tot si foloseste doar cablu la priza ca merge si fara baterie.incearca toate astea si dupa vezi ce si cum.

| cristiantonea31 explică (pentru vrelian):

Bateria mi-a scos-o tehnicianul si il folosesc fara, cum mi-ai zis. am pus mana sub laptop dar nimic nu e fierbinte... dar tot se inchide sad

| cristiantonea31 explică (pentru vrelian):

Bateria mi-a scos-o tehnicianul si il folosesc fara, cum mi-ai zis. am pus mana sub laptop dar nimic nu e fierbinte... dar tot se inchide sad

pot sa fac asta si singur sau trebuie dat unui specialist?

| pcsick a răspuns:

Logic ca bateria nu are vina, il mai numesti si tehnician.
reseteaza bios-ul, reistaleaza windows-ul. daca pb persista mergi la service, probabil problema este din chipset sau vreun controller de pe placa de baza.
intai asigura-te ca partea software e ok dupa te poti gandi la ce e mai rau.

| cristiantonea31 explică (pentru pcsick):

Windows-ul e restartat

| cristiantonea31 explică (pentru pcsick):

Este un fijutsu amilo pro v3515

| Fundacescu_Mihai_1990 a răspuns:

S-ar putea sa fie problema care am avut-o si eu! Bang, se inchide ca si cum s-ar lua curentu. Exact asta se intampla! mufa in care intra cablu de alimentare "power jack " e bulita sau e bulit cablu. Incearca sa misti de mufa fara baterie (ar trebui sa se inchida ). Mufa costa 20 lei + reparatu =100 cam asa ceva! Bafta