| VeroniMichy a întrebat:

Hi
Am de o luna si un pic un ssd adata su650, 240gb luat nou.Tot ce am pe el e Windows 10, de la un timp incepe sa facă figuri, blue screen de fiecare data cand il deschid, am verificat viata in hard disk sentinel si e 9%, in alte programe si in cmd e 100%, am reinstalat si Windows 10, după ce am formatat ssd ul.Ce pot face să-l repar? Totuși are doar o lună

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca producatorul ADATA a pus la dispozitie un utilitar pentru SSD-uri, asa cum ofera Samsung sau WD de exemplu, descarca-l pe acela si vezi daca exista un update de firmware pentru modelul tau de SSD
Daca exista update, fa-i update la firmware, vezi daca mai face in continuare la fel!
Daca tot face si dupa update recomand sa il trimiti in service pe garantie!
O sa ti-l inlocuiasca daca se constata ca are defect

| VeroniMichy explică (pentru Simpatic):

Chiar daca nu am bonul? Am doar ssd-ul

| Simpatic a răspuns (pentru VeroniMichy):

De unde a fost cumparat? de nou din magazin? sau de pe olx sau mai stiu ce site de vanzari?

| VeroniMichy explică (pentru Simpatic):

Carrefour Suceava

| Simpatic a răspuns (pentru VeroniMichy):

Da, nu ai ce face in lipsa bonului fiscal

| Simpatic a răspuns:

Descarca CrystalDiskInfo https://crystalmark.info/en/software/crystaldiskinfo/

si pune un print screen pentru acest SSD ADATA, cu ce afiseaza acest soft!

Sa ne dam seama daca are probleme sau daca nu cumva BSOD-urile sunt de alta natura!

referitor la acest SSD exista multe plangeri in review eMAG : https://www.emag.ro/......DVPNFVBBM/

Motiv pentru care eu cumpar Nvme doar de la Samsung, iar SSD doar de la Western Digital

Recomand pe viitor si daca exista compatibilitate >> Nvme, adica PCIe si nu SSD care sunt destul de nefiabile din punct de vedere al vietii scrierii lor denumita generic TBW!

| VeroniMichy explică (pentru Simpatic):

In toate celelalte programe arată ca e bine, doar in hard disk sentinel zice ca e 9% si nu știu câte fișiere corupte, daca primesc blue screen si dau chkdsk /f /r din cmd se repară in ziua aia, dar maine revine la blue scren ( system32/srt/srttrail.txt)

| Simpatic a răspuns:

Ok, crystaldiskinfo zice ca nu este de la SSD
Daca partitiile exista asa cum au fost create ultima oara (in fine, ai zis ca ai reinstalat win 10) daca poti copia, edita sterge fisiere, nu este de la SSD!

Cat despre BSOD, ele sunt in legatura cu hardware cat si softwae

Atunci cand primesti o eroare Blue Screen, cauta eroarea mentionata de la Stop Code mai jos si tot acolo vei gasi si potentiale reparatii. Depanarea erorilor de Ecran Albastru poate fi uneori foarte usoara (faci un upgrade la un driver) si alte ori foarte enervanta sau chiar costisitioare – probleme cu un hard disk sau memorie ram.

Vezi ce cod de eroare iti afiseaza, cele mai intalnite ar fi :

Stop Code: MEMORY MANAGEMENT

Stop Code: KERNEL_APC_PENDING_DURING_EXIT

Stop Code: 0x0000002C sau PORT_DRIVER_INTERNAL

Stop Code: WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR sau 0x0000124

Stop Code: BAD_POOL_HEADER sau 0x0000002C

Stop code: VIDEO_TDR_ERROR sau 0x00000116

Stop code: PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA

Stop code: THREAD_STUCK_IN_DEVICE_DRIVER

Mai poti verifica intr-un mod si anume sa intri in safe mode
booteaza Windows in Safe Mode si vezi daca mai da Blue Screen!

Daca in Safe mode nu da Blue Screen, sunt sanse mari sa fie de la driver sau de la un program eroarea. De ce? In Safe Mode nu sunt incarcate driverele.

Ce solutii da Microsoft in ceea ce priveste BSOD:

https://support.microsoft.com/......45a66ae3c6

| VeroniMichy explică (pentru Simpatic):

Da,in safe mode intră mereu, mersi tare mult, totuși nu înțeleg dc zice hard disk sentinel ca e 9%