| VeroniMichy a întrebat:

Hi,azi am făcut upgrade de la un q6600 la un i5 4440, am cumpărat o placa de baza fara cooler,am instalat totul ca la carte si pc ul nu face nimic cand îl pornesc, doar apase o secundă ledul de la power button cand il bag in priza, oare sa fie ca nu am cooler la el?

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Simptoma descrisa de tine indica un scurtcircuit, care declanseaza proectia sursei de curent.

In primul rand: procesorul se face "prajitura" in cateva secunde, daca nu e racit (lipsa cooler)!
Daca s-a defectat procesorul (si face scurtcircuit), atunci intra in functiune protectia sursei de curent.

| VeroniMichy explică (pentru Bula):

Imi dau seama, dar eu vreau sa vad daca merge nu să-l foloseasc

| VeroniMichy explică (pentru Bula):

Nu se poate scoate protecția aia macar odata sa vad daca merge totul ok?

| Bula a răspuns (pentru VeroniMichy):

E chestiune de secunde, sa se arda procesorul ne-racit.
Daca calculezi puterea electrica pe suprafata, incalzirea este compatibila cu cel a unui resou (pe centimetru patrat)!

| Bula a răspuns (pentru VeroniMichy):

Daca ai scoate protetia, in caz de scurtcircuit s-ar aprinde si sursa de curent.

| VeroniMichy explică (pentru Bula):

Pai ce pot face, sursa merge perfect cu un q6600 care consumă mai mult decat un i5 4440, si cand o bag corect in placa de baza pur si simplu nu se întâmplă nimic

| Bula a răspuns (pentru VeroniMichy):

Du-l la un service, pentru verificare /testare!
Fara cooler nu se poate nici incerca.

| Sekim a răspuns:

Procesorul este compatibil cu placa de baza? ( socket ). In mod normal, ar trebui sa porneasca si fara cooler, dar s ar supraincalzi rapid.

| VeroniMichy explică (pentru Sekim):

Placa e h81m dgs si procesurul e i5 4440, normal cas compatibile

| Razzvan5444006644 a răspuns:

Ai sursa pe on? ai verificat cablu de la procesor ala 4x4, ai conectat corect carcasa la placa de baza, ai tutorial pe YouTube, si inca ceva nu pornește deloc sau pornește si dupa cateva secunde se oprește?

| VeroniMichy explică (pentru Razzvan5444006644):

Da totul e pus corect, sursa funcționează 100% si procesorul si placa de baza la fel, si nu pornește deloc, doar becul se aprinde 1 sec la contactul cu curentul

| Razzvan5444006644 a răspuns (pentru VeroniMichy):

Hmmm zici ca e totu corect pus si ca ai facut upgrade, cati w are sursa ta, gasesti sa mi dai link la ea, ca sa-mi fac o părere

| VeroniMichy explică (pentru Razzvan5444006644):

Sursa e petarda dar nu stiu de ce nu ar merge cu i5 4440, ca doar are consumul mai mic ca q6600 cu vreo 30 w
https://shoplaptop.ro/sursa-pc-floston-fl450-450w-supc000020

| Razzvan5444006644 a răspuns (pentru VeroniMichy):

Ba frate,n am ce sa zic, ia un cooler, si o sursa noua, daca vrei sa faci ceva, 450w la 30 de lei chiar si sh daca e nuuu

cooler
https://www.emag.ro/......DH2LJMBBM/

sursa

https://www.emag.ro/......DBJ1Y0MBM/

duce liniștit pana la un rx 6600

| Razzvan5444006644 a răspuns (pentru Razzvan5444006644):

Acum nu stiu poti sa iei si cooler stock daca gasesti, i5 a 4 a nu are nevoie de mare lucru, asta e asa mai future proof, te duce pana in gemeratia a 7 a liniștit