| paulacarry a întrebat:

Hi. Ce credeti despre limbajul de programare Pascal? se mai foloseste? daca sunt incepatoare ar trebui sa incep cu el sau sa trec la alt limbaj? Va rog sa imi dati cateva sfaturi. Multumesc anticipat si funda garantat

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Prostia ce se întâlnește în învățământ este aceea că împuie capul elevilor cu tot felul de prostii care cică au legătură cu cele ce se folosesc în prezent
Greșit
Bine ca nu va pune sa învătați Fortranul(un limbaj de programare rudimentar), apoi Pascalul și apoi ceea ce trebuie și anume C++, C# sau Java.
Cu C++ și Java se lucrează acuma, restul sunt istorie.
Deci dacă vrei să înveți programare recomand C++, C#(varianta simplificată a C++) și Java.
Succes

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu se foloseste mai deloc in industrie. Apucate de c/c++

| Vasile_Nelu_1985 a răspuns:

Chiar nu se mai foloseste e batran rau de top peste doar c si c++ asta vei face si in liceu si asta de asta o sa ai nevoie in viitor