| anonim_4396 a întrebat:

http://www.emag.ro/......DF45BMBBM/ Este buna aceasta placa video? Adica pot rula GTA5 cu setari high? Desigur, am un procesor cu 6 nuclee de 3. 5ghz, dar sunt nedumerit in privinta acestei placi. Dau funda.

Răspuns Câştigător
| Mitrutz_Mitrut_1997 a răspuns:

Intr-adevar, ai un procesor bun pentru GTA 5, dar jocul cere o placa video decenta!
Placa video pe care ai mentionat-o nu este specializata in gaming, ci este una supusa activitatilor multimedia!
Pentru procesorul ala, iti recomand un GTX 750 1GB OC GDDR5 http://www.emag.ro/......DG2H4BBBM/
Si nu conteaza ca are slot PCI 3.0, nu se numeste doar PCI 3.0, ci PCI Express ceea ce inseamna ca toate sunt compatibile intre ele, adica daca tu ai PCI Express 2.0, iti va merge placa video PCI Express 3.0!
Deci, eu te sfatuiesc sa cumperi placa video pe care ti-am mentionat-o!
Daca o vei achizitiona, iti vor rula cele mai recente jocuri!
Sper ca te-am ajutat!;)

3 răspunsuri:
| RaduTN a răspuns:

Nu este bună de nimic! Nici nu poți rula GTA 5 pe ea. Trebuie să cauți o placă video cu memoria ram GDDR5, lățimea de bandă de 128-bit sau mai mare și de 1-2 GB capacitate. La banii aia mai bine te îndrepți spre asta: http://www.pcgarage.ro/placi-video/asus/radeon-r7-250-1gb-ddr5-128-bit/

| RaulB1997 a răspuns (pentru RaduTN):

Acea placa are slot PCI 3.0 iar placa mea de baza e AM3+, placile de acest tip avand doar slot PCI 2.0. Prin urmare, daca imi iau placa mentionata de tine, nu o voi putea folosi la toata capacitatea ei din cauza diferentei dintre versiunile de sloturi PCI. Si de ce e asa rea placa aceasta?

| RaduTN a răspuns (pentru RaulB1997):

Diferența nu o să fie foarte mare între PCI-Express 2.0 și 3.0.
Și placa video este foarte rea din cauza memoriei ram de DDR3. Caută o placă video GDDR5 ca să poți face ceva cu ea.