| anonim_4396 a întrebat:

Https://ibb.co/6NyzLT0

De ce pe una scrie F iar pe cealaltă A+?
Nu ar trebui să scrie pe amândouă la fel?
Care e diferența?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Nu ar trebui sa scrie pe ambele la fel, in cazul in care are motoare diferite (si totodata instalatii diferite ).
Eticheta din stanga corespunde congelatorului, iar cea din dreapta - frigiderului.

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Uită-te la consumul anual. Vezi că e diferit? Această notificare arată cât de mult econimișește energia, prin detalii de construcție, etc.

| Dismally a răspuns:

S-a schimbat recent modul de calcul al eficientei energetice si cele care erau inainte A+ au ajuns acum pe la F...

| PainTech a răspuns:

Aceea e eficienta energetica a dispozitivului electrocasnic, introduse la nivel european conform directivei 92/75/EC.

Pe scurt, cu cat are un nivel mai bun (A+++ este cel mai bun, G este cel mai slab) cu atat e mai eficient din punct de vedere a consumului de curent electic.

https://en.wikipedia.org/wiki/European_Union_energy_label

| Mirel4412 a răspuns:

Probabil unul are legatura cu motorul si altul cu frigiderul in sine, nu stiu...

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Este vorba de un frigider?

| anonim_4396 explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Da.

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

Din pacate nu acesta e răspunsul corect, ci ultimul dat de JohnTheAdvisor.
S-a schimbat sistemul recent, si pentru o vreme vor circula ambele variante, tocmai pentru a educa populatia.
Ce a fost pana acum A++, a devenit F de exemplu.
Si daca te intrebi ce produse vor primi A in noul sistem de notare... Raspunsul e : deocamdata niciunul, sau extrem de putine. Probabil clasa aceasta e gandita pentru produsele din viitorii ani, ce vor fi mult mai eficiente energetic.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Posibil clasa energetică A+ frigiderul și F clasa, capacitatea de răcire a congelatorului.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Eticheta cu F este noul model de etichetare al electrocasnicelor, cealaltă fiind modelul vechi. Începând de anul acesta s-a modificat acest aspect aici ai mai multe detalii https://www.nwradu.ro/2021/03/noua-eticheta-energetica-electrocasnice/