| iuli000 a întrebat:

I3 6100 sau fx 6300? Pentru editare foto/video, rending 3d( in blender 3D pentru moment ) si gaming mai casual.

3 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=V4dUCeF2jnU.
Erau si vreo 2 site-uri pe internet care aratau care dintre cele doua procesoare este mai bun.
Din ce am vazut, acest i3 6100 bate fx-ul, asa ca ti-l recomand si eu, e bun din ce am vazut.

| SilviaDulcik a răspuns:

I3 6100 fara dar si poate.
Cu toate ca multe programe de editari si render stiu sa foloseasca toate nucleele de la procesor, tot acel i3 este mai bun, mai puternic la calcule.

| DryIce a răspuns:

Fx 6300 macar e unlocked si are 6 cores poti sa-i faci oc si sunt la acelasi pret. Desi Intel e mai bun decat amd da tot fx 6300 e mai ok.