| Brotacelu a întrebat:

Iar am belele cu PC-u waiting
Când dau drumu din spate de la sursã porneste automat... fãrã sã mai apãs butonu din fatã, imi porneste sursa si ventilatoru de pe procesor... HDD-u, Unitatea optica si monitoru nu pornesc.
De la ce poate fi? Sã se fi ars placa de bazã sau procesoru?

PS: Am inlocuit sursa cu a unui coleg, când bag mufa [aia latã] in placa de bazã se invarte de 2-3 ori ventilatoru de la procesor usor si atât, nu mai porneste in niciun fel cu sursa asta.
HDD-u si rami merg, ca i-am probat la un alt calculator.

9 răspunsuri:
| CosteaVlad a răspuns:

La multe calculatoare se intampla sa porneasca automat cand le dai drumu de la sursa. Lucrul asta se intampla mai ales daca PC-ul e inchis direct de la acel buton in timp ce merge, iar in momentul cand i-ai dat drumul din spate si a pornit singur, exista riscul sa-ti arda placa de baza. Este in BIOS o setare de unde poti activa sau dezactiva ca PC-ul sa porneasca automat cand e pus sub tensiune, si nu e deloc recomandat sa fie activata acea optiune. Incearca sa probezi si procesorul daca merge, tot pe un alt calculator la care sa se potriveasca. Procesorul slabe sanse sa se fi ars, mai de graba placa de baza. Verifica si placa video daca zici ca nu porneste monitorul. Nu stiu ce sa zic, cred ca pana la urma tot trebuie dus la reparat.

| CosteaVlad a răspuns:

Atunci rămâne doar să susțin ultimele 4 cuvinte din răspunsul meu de mai sus. loser big grin big grin

| Brotacelu explică:

Vlad_bv. nu intelegi ca monitoru si hardu nu primesc semnal de la placa?!

thinking

| Brotacelu explică:

Gata, am probat si procesoru...si merge ...deci s-a stricat placa de baza

| maniac a răspuns:

Simie mi s-a intamplat cred ca e scurt circuit ...nu stiu.

| camionagiull a răspuns:

Verifica mufa Power Sw! adica cablu de la buton s-ar putea sa nu fie pusa bine! si verifica butoanele -,- poate or ramas blocatewinking

| LionDen a răspuns:

Hai sa-ti explic.capacitatea sursei e problema.asa imi facea si mie cand mi-am pus placa Ati HD 4870 pe un intel de 1. 8 acum pe un phenom x4 merge nu are treaba. e capaciteatea pe care o cere un anumit consumator si nu mai ajunge.in cazul tau monitorul chiar daca are sursa proprie.winkingcred ca ar trebui sa incerci sursa ta pe alt pcwinking

| sorin_7050 a răspuns:

Mare grija, poti arde sistemu', butonu' ala e de doua feluri, ori sa mareasca curentul electric la 300 sei ceva, atunci sigur il arzi sau 2. daca e buton dela sa nu mai primeasca curent sursa...mare grija si acolo, ii iei tensiunea, si cand i dai drumu' bagi fortat tensiune, iti recomand sa nu mai umbli la butonu' butoanele alea happy respect informaticianule laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai placa in garantie du-o sa o verifice... poate e arsa...