| PuUfiy a întrebat:

Ieri mi-am luat un laptop nou si are instalat pe el ubuntu si as dori sa oun win7 am cd cu win7 dar cand il bag si dau restart la laptop el se deschide normal chiar daca apas pe "f8" va rog ajutati-ma dau funda puppy dog eyes3

Răspuns Câştigător
| BoggyP a răspuns:

Apasa f2 sau f12

| PuUfiy explică (pentru BoggyP):

Am incercat apas si imi apar niste numere de cate ori apas apoi el porneste normal

| BoggyP a răspuns (pentru PuUfiy):

Ce laptop e?

12 răspunsuri:
| Mayuri a răspuns:

Mai bine faci partitionare din ubuntu si instalezi pe una din partitii WIN7.

| PuUfiy explică (pentru Mayuri):

.-. nu stiu cum sa fac partitionare poti sa-mi explici mai amanuntit?; o3

| Mayuri a răspuns (pentru PuUfiy):

Ce versiune de Ubuntu ai?

| PuUfiy explică (pentru Mayuri):

13.10

| PuUfiy explică (pentru Mayuri):

Problema e ca nu ma descurc deloc pe el nu reusesc sa fac nimic de asta vr sa schimb in win7

| Mayuri a răspuns (pentru PuUfiy):

Pfoai, mare caca. Cu LiveCD Ubuntu mergi în GParted și razi tot de pe HDD.
Faci 2 partiții NTFS pentru Windows. Ar trebui sa iti recunoasca asa cd-ul. Totusi inainte sa te apuci sa faci asta, intra in BIOS si incearca sa schimbi first boot device sa nu fie setat HDD, ci unitatea de CD/DVD, si atunci lucrurile ar fi mai simple.

| Mayuri a răspuns (pentru PuUfiy):

Daca nu ai GParted il instalezi.

| PuUfiy explică (pentru Mayuri):

Problema e c nu pot intra in bios dau pe del si nu se intampla nimic am incercat si cu f2 si cu toate f-urile dar nimic laptopul porneste normal...

| Mayuri a răspuns (pentru PuUfiy):

Atunci mergi pe varianta cu "ras" tot de pe HDD cum ti-am zis mai sus.

| Alexandru2204 a răspuns:

Asta depinde la laptop la laptop. Depinde ce bios are, ar trebui sa-ti scrie cand il pornesti pe ce tasta sa apesi ca sa intri in bios. Dupa ce intrii in bios trebuie sa setezi ca sa-ti booteze cd-ul. Daca cd-ul e bootabil o sa-ti mearga.