| paul365 a întrebat:

Imi merge netul extrem de greu stau si cate 1 minut sa se incarce o pagina.Cand dau click pe google chrome tot la fel astept mult pana sa se deschida.Ce pot sa fac?

12 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Nu ştiu exact care este problema însă ar putea fi din cauza faptului că ai viruşi sau PC-ul are memoria prea plină. Dezinstalează Windowsul, pune altă versiune şi instalează doar strictul necesar. Vei vedea, PC-ul îţi va merge mai repede.

Succes!

| paul365 explică (pentru Hydrangeaceae):

Nu am virusi si memorie am destula libera.

| ceaiuldetei a răspuns:

Asta numești tu "extrem de greu"?

Încearcă să stai șase ore, până să ți se încarce o pagină. Și să reziști fără să îți arunci computerul pe geam sau să te enervezi.

Fie schimbi conexiunea la internet, fie pui memorie, fie rezolvi problemele pe care le are sistemul, fie îl duci la un specialist care va ști cum să ți-l repare.

Trebuia să te ducă mintea la variantele asta, nu crezi? De ce mai ai computer/laptop, dacă habar n-ai cum să îți rezolvi problemele?

Ca să ți le rezolve alții pe TPU? Da, știu, site-ul ăsta e foarte milostiv cu cei ca voi, deși 90% dintre voi nici măcar nu merită. Învață să te descurci singur. N-ai să primești mereu mură în gură. Iar dacă ți-e cu supărare, foarte bine. Înseamnă că am dreptate când spun că ar trebui să înveți să gândești TU și nu să gândească alții pentru tine. Mult succes.

| zSchizophrenic a răspuns (pentru ceaiuldetei):

O,vai! Si sa inteleg ca ai stat tu sase ore sa ti se incarce o pagina..scuteste-ma! In primul rand, nu toti le au cu calculatoarele, laptop-urile, etc.In al doilea rand, pentru asta exista TPU, sa ti se dea un sfat, iar ce ai scris tu mai sus mi se par doar niste figuri.Te crezi mare desteapta, dar nu esti.Imi pare rau ca am comentat asa tarziu si nu atunci cand trebuia.Imi pare rau ca nu m-am putut abtine sa nu-ti comentez tie "mare atotstiutoare".
"Da, știu, site-ul ăsta e foarte milostiv cu cei ca voi, deși 90% dintre voi nici măcar nu merită." Hai nu zau? Du-te in alta parte si comenteaza ca aici nu-i de tine.Multumesc!

| Roxxxxi a răspuns:

Sigur are virusi.Du-l la facut la cineva pe care il cunosti sau il duci la cineva care face calculatoare. O sa iti puna probabil si mai multa memorie ca si de aceea merge greu.

| paul365 explică (pentru Roxxxxi):

Virusi nu am memoria nu o am plina.

| LowWw a răspuns (pentru paul365):

Nu trebuie sa fie memoria plina, poate sa fie memorie slaba gen DDR1 sau chiar si DDR2 de 400.

| BMadalin1992 a răspuns (pentru LowWw):

Imi pare rau ca te contrazic dar eu stiu asa : memoria RAM DDR2 si DDR3 sunt cele mai bune si mai rezistente memorii, chiar nu conteaza frecventa.

| paul365 explică (pentru LowWw):

Ddr3.

| yupiiiiiiiiiiiiii a răspuns:

Incearca CCleaner, e foarte bun;)
Uita-te aici http://www.tpu.ro/......re-pentru/
Bafta :D

| egoistdream a răspuns:

E posibil să ai pierderi de pachete, siteurile folosesc protocolul tcp, dacă se pierd mai multe pachete trebuie să dai refresh la pagina ca să poată fi incarcată. Poți verifica daca ai pierderi de pachete către un site in următorul fel:

Dai start, dai run și scrii cmd, iți apare o fereastră cu command promt, aici scrii: ping -t google.ro
In loc de google.ro poți pune orice alt site către care vrei să verifici dacă se pierd pachete, după o perioadă de timp e nevoie să dai ctrl+c pentru a opri pingul și iți afișează pachetele pierdute sau nu. Dacă de exemplu vezi că au fost pierderi de pachete și vrei să vezi de unde anume provine problema poți scrii in command promt:
tracert google.ro

cu această comandă poți să vezi unde anume se pierd acele pachete, așa aflii dacă este o problemă din rețeaua ta de acasă sau este o problemă de la providerul de internet, dacă este o problemă de la tine poți verifica routerul, poți incerca un restart, dacă nu este de la tine problema ar trebui să ii contactezi pe cei care iți furnizează internetul.

| SteStefan a răspuns:

Iti recomand sa descarci opera un browser foarte bun click to download ---> http://www.opera.com/......er/windows