| Bariel a întrebat:

Imi poate spune si mie cineva motivul pentru care nu imi citeste laptopul usbul? Stickul nu are nimic deoarece l-am incercat pe alt pc si mergea, pe laptopul care nu il citeste imi apare doar "USB HDD: Generic USB Device" iar pe cel care merge imi da "USB 2.0" De asemenea cand intru in boot menu https://imgur.com/a/gpNBXCw si dau enter pe oricare dintre optiuni imi dispare pentru o fractiune de secunda si revine la loc si nu se intampla nimic ori de cate ori as apasa. Am cautat pe internet si am tot schimbat la setari in bios si totusi nu merge, este din cauza hardiskului?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se pare ca e problema cu setarile laptop-ului sau a sistemului de operare.
Incearca sa boot-ezi de pe un stick preparat boot-abil si verificat pe un alt laptop (de preferat cu un ssistem Linux live). Daca merge, atunci trebuie sa re-instalezi /repari sistemul de operare de pe laptop.
Daca nu merge, atunci poate fi problema hardware, care se verifica la un service.

| JicaContra a răspuns:

Gaura usb e defecta
se intampla
incearca alta gaura
da, stiu ca vorbesc murdar big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu alte stick-uri usb ai incercat?

| Bariel explică:

Tin sa precizez ca falfaie o lumina rosie in stick cand il inserez in portul usb, si de fiecare data cand dau in boot menu pe o optiune falfaie beculetul chiar daca nu se intampla nimic. Dar totusi pe alte laptop uri merge

| darrio2007 a răspuns (pentru Bariel):

Intra in My Computer si vezi daca iti apare acolo.

| Bariel explică (pentru darrio2007):

Da, pe alte laptop uri imi apare. Pe asta care nu merge nu pot deoarece nu am sistem de operare si vreau sa bootez.