| Paul0007 a întrebat:

Imi puteti recomanda si mie un laptop de gaming bun din gama ASUS, care sa tina bateria in mod special si sa se auda destul de clar? Am un Acer I5 de care nu prea sunt multumit mai deloc si vreau sa revin la Asus, par mai solide si mult la bune

20 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

PAR mai solide. De fapt sunt vai de steaua lor. Si nu zic eu asta, ci statisticile. Daca vrei o treaba, iti faci desktop.

| Paul0007 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu imi iau, stau cu chirie si ocupa mult din camera

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Paul0007):

In cazul asta, hai sa vedem ce are Acer-ul ala. Te plingi de sunet? Ia un DAC extern pe USB. Cu ce asculti muzica? Te referi la muzica pe casti sau pe difuzoare?

| Paul0007 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu se aude la fel de clar ca pe un ASUS crede-ma ce iti zic

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Paul0007):

Crede-ma ca am folosit cateva laptopuri la viata mea, plus placi de sunet dedicate si/sau casti. Depinde foarte mult de setarile de postprocesare de pe sursa (daca ai EQ activ, efecte gen 3D, samd), de calitatea sursei, de casti, multe altele. Daca te refereai la outputul pe boxele laptopului, voi tine un moment de reculegere pentru muzica pe care o batjocoresti prin metoda asta. Deci zi-mi exact care e SURSA muzicii (YouTube, streaming), vezi la Acer ce setari ai la sunet, si mai continuam discutia. Nu neg faptul ca tu ai avut un Asus care suna mai bine ca Acer-ul pe care l-ai luat dupa aia, tot ce e posibil, insa nu poti arunca cu afirmatii la gramada gen "laptopurile Asus au output audio mai bun ca cele Acer" pentru ca ambii producatori au zeci de modele pe piata...

| wj a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Setari de postprocesare.te ia cu lesin la cate laptopuri ai avut si placi de sunet dedicate si casti.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru wj):

Da breh, postprocesare. Virtualizarea 3D pentru tine ce inseamna?

| wj a răspuns:

1. Laptopurile de gaming nu sunt recomandate celor ce vor o durata a bateriei mare.
2. Sunetul de la Asus nu e cel mai bun, daca vrei sunet bun ia in considerare HP Omen sau un Dell cu Harman Kardon (te arde putin la buzunar).
3. Acer i5 este un model vag, spui producatorul si procesorul. nimic relevant.
4. Daca esti multumit de performante, si ai casti sau un sistem de sunet decent, nu ai ce sa schimbi. Laptop-ul e laptop, difuzoarele sunt limitate din start din cauza dimensiunilor, si daca mai vrei si gaming. dimensiuni din nou.
5. Daca vrei sunet si performantele sunt ok pentru tine, investeste in casti bluetooth bune, pentru portabilitate.

Concluzie:
-laptop gaming≠durata baterie(durata bateriei poate fi imbunatatita cu limitarea performantei)
-ia in considerare Dell si HP Omen daca nu ai ce face cu banii, dar 1000 euro..sunt putini
-daca sunetul e problema, ia casti, problem solved

Detin un Lenovo Legion si de nou nu tinea bateria mult in gaming, desi de la 100fps(capped fps cu laptopul bagat in priza) imi scadea la 30fps pe baterie si ma ducea spre 2 ore (World of Warcraft).

| ViruseZ a răspuns:

Ce buget ai?

| Paul0007 explică (pentru ViruseZ):

4000-4500 maxim RON

| Paul0007 explică (pentru ViruseZ):

Zici ca se aude spart cand ascult muzica pe ACER-ul asta si realmente ma deranjeaza, nu l-am intretinut nici asa bine, tastaturile la laptopuri se duc primele de asta e recomandat sa iti iei separat niste periferice la el

| ViruseZ a răspuns:

Iti recomand https://www.emag.ro/......D7CQS3MBM/ cu un eventual ram upgrade

| Paul0007 explică (pentru ViruseZ):

Realmente nu e normal il las pe safe baterry mode si nebagat in priza adaptorul imi duce pana la maxim 2 ore, am avut un i3 Asus vechi si imi ducea 4 ore nebagat in priza

| Paul0007 explică (pentru ViruseZ):

Ori nu i-am facut eu setarile cum trebuie, am un prieten ii duce fara baterie in el la un Asus 8 ore...

| ViruseZ a răspuns (pentru Paul0007):

Depinde de vechimea bateriei, si de asemenea nivelul de utilizare.

| Paul0007 explică (pentru ViruseZ):

Il am de 6 luni boss

| ViruseZ a răspuns (pentru Paul0007):

Te rog sa imi verfici ultimul raspuns.

| ViruseZ a răspuns (pentru Paul0007):

Si cat de mult l-ai folosit in aceste 6 luni? Ce ai facut cu el in aceste 6 lun?

| Paul0007 explică (pentru ViruseZ):

Era sa zic eu ce i-am facut, l-am folosit, nici nu l-am fortat prea mult pe jocuri, am zis sa fac si eu o schimbare, dar tot ASUS cred ca sunt printre cele mai bune

| wj a răspuns (pentru Paul0007):

Ala nu era laptop de gaming..era probabil un Ultrabook, maxim. Desi in clipa de fata un Ultrabook duce spre 12-14 ore, cu maxim 17 ore (Dell Latitude 9410 2-in-1)