| Zurelin a întrebat:

Imi puteti spune va rog ce inseamna garantie tehnica si garantie de conformitate? diferentele si cum se aplica avand in vedere ca un produs (procesor) le are pe ambele?

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Garanţia tehnică este garanţia oferită de producătorul electronicelor. Dacă ţi se strică sau ai probleme, acesta e criterul pe baza căruia produsele sunt reparate.

Garanţia de conformitate este garanţia oferită de vânzător, conform legislaţiei în vigoare. Este o perioadă de timp între 6 luni şi 2 ani prin care vânzătorul îţi garantează că produsul vândut este conform cu specificaţiile pe care el s-a angajat că le vinde. Această garanţie este independentă de garanţia tehnică. Poate fi mai mică, mai mare sau egală şi nu face obiectul defecţiunilor tehnice. Dupa lege garantia e de 2 ani dar sant producatori care o reduc la un an minim ambele se incadreaza la produs numai ca difera termenul garantiei

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Garanţia tehnică este garanţia oferită de producător, Dacă ţi se strică un produs sau ai probleme, acesta e criterul pe baza căruia produsele sunt reparate.

Garanţia de conformitate este garanţia oferită de vânzător, conform legislaţiei în vigoare. Este o perioadă de timp între 6 luni şi 2 ani prin care vânzătorul îţi garantează că produsul vândut este conform cu specificaţiile pe care el s-a angajat că le vinde. Această garanţie este independentă de garanţia tehnică. Poate fi mai mică, mai mare sau egală şi nu face obiectul defecţiunilor tehnice.