| XtremeIonut a întrebat:

In C++ ce functie trebuie folosita sa aflam ultima cifra? Si pentru informare exista o functie "mod" si pentru ce e folosita daca da?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista nicio functie din simplu motiv ca nu ai nevoie. din simpla impartire la 10 reise un rest care este ultima cifra a unui numar. Daca vrei neaparat o functie poti sa iti creezi.

mod exista in pascal si e un operator nicidecum o functie. Operatorul echivalent in C++ este % si iti da restul impartirii a doua numere

| XtremeIonut explică (pentru suntserios):

Multumesc de raspuns, sunt p-a 8a si e prima data cand facem informatica, p-a 7a am mai facut office powerpoint si excel si pe-a 6a si-a 5a ne-am jucat la computer, sunt cam bata.

2 răspunsuri:
| sergiustephan a răspuns:

Depinde,de exemplu : daca ai numarul 237, ca sa extragi ultima cifra spui x/100.
ai inteles?