| myky75 a întrebat:

In cazul an care mi-a crapat windowsul, an cazul meu windows 7 home premium,cum pot sa-l reinstalez din nou,mentionez,nu am facut bakapul cand l-am cumparat. Windowsul era cu licenta, cum se procedeaza an asemenea cazuri? Multumesc mult. Funda

Răspuns Câştigător
| AgathaRo a răspuns:

Http://www.softpedia.com/get/System/System-Info/Product-Key-Changer.shtml si il schimbi cu codul de pe carcasa unitarii. Dupa care intrii pe pagina http://www.microsoft.com/genuine/validate/validatenow.aspx
si ai rezolvat. Licentele de windows se filtreaza dupa adresa MAC a placii de retea.

2 răspunsuri:
| AgathaRo a răspuns:

Complicat. Pentru a recupera datele vei folosi hardul ca secundar iar cu un alt hard (principal ) vei boota salvezi ce ai nevoie. Pe carcasa ai codul de licienta instalezi orice windows 7 HP apoi cu niste programe simple schimbi codul cu cel de pe carcasa. Apoi validezi licienta. Daca ai laptop e putin mai complicat pentru a scoate hdd-ul.

| myky75 explică (pentru AgathaRo):

Mi-am recuperat toate datele dar nu reusesc sa activez licenta mea ce o am anscrisa pe carcasa coputerului, cand am introdus-o mi-a spus ca ai contrafacuta.Cu ce programe se poate activa? Licenta este ceea care era an computer cand l-am cumparat si este anscrisa pe carcasa computerului.

| AgathaRo a răspuns (pentru myky75):

Http://www.softpedia.com/get/System/System-Info/Product-Key-Changer.shtml si il schimbi cu codul de pe carcasa unitarii. Dupa care intrii pe pagina http://www.microsoft.com/genuine/validate/validatenow.aspx
si ai rezolvat. Licentele de windows se filtreaza dupa adresa MAC a placii de retea.