| AlexXx15 a întrebat:

In ce folder se găsesc contactele la un telefon, adică îl am conectat la PC și ecranul telefonului e spart, iar contactele nu sunt pe Sim, Mulțumesc anticipat

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Sub SO Linux se pot accesa unele fisisre din telefoane, unele firme le codeaza altele nu. Daca ai noroc la un telefon mai slabut, cu sistem fara codificare, atunci se pot vedea datele sub forma de text simplu. Impiedimentul este doar ca trebuie sa parcurgi cateva mii de fisiere, sa le deschizi bucata cu bucata, pana sa gasesti (sau nu) ce te intereseaza. Deasupra, Androidul (provenit tot din Linux) poate introduce atribute care nu-ti permit acces de citire la un fisier, sau chiar sa nici nu le vezi. La iOS este si mai complicata situatia.
Totul depinde de sistemul de operare (SO) pus pe telefon de catre producator.
Majoritatea programe de service nu prea le gasesti pe net, sunt de uz inten pentru fiecare firma.
Unele firme mai vand din ele pentru service-uri, dar cam atat.
Daca mergi la un service si le spui modelul telefonului, atunci ei pot spune daca au posibilitate de a recupera sau nu informatiile dorite de pe telefonul tau.

Gresala ta a fost ca n-ai salvat contactele pe card de memorie sau macar pe SIM. Acum nu aveai probleme tongue

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai nevoie de program proprietar, deoarece sunt ascunse si codificate binar.
Prin simpla conectare la calculator nu le poti vedea.

| AlexXx15 explică (pentru Bula):

Și cum se numește acel program?

| AlexXx15 explică (pentru Bula):

Mersi man, o sa văd ce pot face, la service nu pot face nimic

| Bula a răspuns (pentru AlexXx15):

Singura ta sansa este sa apelezi la service-ul producatorului.
Alta data salveaza-ti contactele pe cartela SIM, respectiv fa-ti si backup pe cartela SD.

| Bula a răspuns (pentru AlexXx15):

Sub SO Linux se pot accesa unele fisisre din telefoane, unele firme le codeaza altele nu. Daca ai noroc la un telefon mai slabut, cu sistem fara codificare, atunci se pot vedea datele sub forma de text simplu. Impiedimentul este doar ca trebuie sa parcurgi cateva mii de fisiere, sa le deschizi bucata cu bucata, pana sa gasesti (sau nu) ce te intereseaza. Deasupra, Androidul (provenit tot din Linux) poate introduce atribute care nu-ti permit acces de citire la un fisier, sau chiar sa nici nu le vezi. La iOS este si mai complicata situatia.
Totul depinde de sistemul de operare (SO) pus pe telefon de catre producator.
Majoritatea programe de service nu prea le gasesti pe net, sunt de uz inten pentru fiecare firma.
Unele firme mai vand din ele pentru service-uri, dar cam atat.
Daca mergi la un service si le spui modelul telefonului, atunci ei pot spune daca au posibilitate de a recupera sau nu informatiile dorite de pe telefonul tau.

Gresala ta a fost ca n-ai salvat contactele pe card de memorie sau macar pe SIM. Acum nu aveai probleme tongue