| MiLaS a întrebat:

In ce parte trebuie sa se invarta un cooler? Adica trebuie sa scoata aerul cald sau sa bage aer rece?

Răspuns Câştigător
| florin1979 a răspuns:

Poate vrei sa zici ventilator, instalat pe carcasa. regula e urmatoarea. daca carcasa este prevazutya cu mai multe locuri de ventilatoare, instalezi venturile asa. jos in fata sa BAGE aser rece. sus in spate sa SCOATA aer cald. daca ai loc de ventilatoare si in podea si in tavan, ala din tavan sa scoata aer, cel din podea sa bage. pe lateral, daca ai loc mai sus, pui sa scoata, daca ai loc mai jos pui sa bage. se procedeaza asa pentru ca aerul cald se ridica, fiind mai usor ca aerul rece, el fiind apoi preluat de ventuirle situate sus pentru a fi evacuat afara.

4 răspunsuri:
| hp8510p a răspuns:

Daca vrei sa-l pui in spate il pui sa scoata aerul din carcasa. Daca il pui in fata il montezi in asa fel incat sa bage aerul in carcasa. Daca il pui in lateral, il pui sa bage aerul in carcasa.

| MiLaS explică (pentru hp8510p):

Eu l-am pus sub placa video la un unghi de 45 grade...si l-am pus sa scoata prin spate aerul.i-am facut eu niste gauri..mai bine spus am cam distrus carcasalaughing
PS:Eu am comandat o placa video de pe eMag.ro si mi-a trimis alt model..si nu are suport pentru cooler..si cand ma joc gta iv se incalzeste la 80 grade.dar acuma ca am pus cooler nu se incalzeste mai mult de 55 grade.

| CatalinPorumb a răspuns:

Coolerul trebuie sa scoata aerul cald din unitatea centrala sa ramana rece inauntru