| specialistu1997 a întrebat:

In ce program sau cu ce limbaj de programare se fac toate jocurile PC, Xbox?

3 răspunsuri:
| monstrulet a răspuns:

Majoritatea sunt facute cu C++ folosind directx.
Daca vrei sa vezi ceva usor, incearca c# cu Microsoft XNA. Poti face jocuri chiar si pentru xbox.

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

NU exista un limbaj de programare universal pentru toate jocurile.

De obicei jocurile sunt create in C++/C#/Python

Jocurile pe facebook sunt facute folosing ActionScript/Java

Jocurile pentru android sunt create folosind Android SDK, iar pentru iOS se foloseste ObjectC

| KIDoOr a răspuns:

Multe jocuri sunt (mai vechi) sunt in c++/python etc. dar in ziua de azi fiecare studio care se respecta are propriul engine de creare a jocului (cum este, spre exemplu, crytek) a caror licenta costa, pe zi, probabil de 2-3 ori mai mult decat casa ta.