| anonim_4396 a întrebat:

In ciuda faptului ca nu sunt un adept al overclocking-ului masiv, am un fel de "obsesie" legata de temperaturiile PC-ului meu.Voi achizitiona un Intel i5 (nu m-am hotarat inca ce versiune ) si din cate am citit, in general, la nici-un procesor cooler-ul stock nu "prea" este unul generos cand vine vorba de performanta.Asa ca m-am gandit destul de serios sa achizitionez pentru acel i5 un cooler separat dar problema e ca nu-mi dau seama care ar fi cel mai potrivit pentru un i5 la care specific,nu doresc sa fac overclock-ing masiv, poate doar foarte foarte putin extrem de putin.Mai specific faptul ca nu doresc sa aloc mai mult de 150-180 RON pentru un cooler. Daca exista coolere cu potential real de scadere a temperaturii si care in acelasi timp sa se incadreze intre preturile specificate, va rog foarte frumos sa-mi da-ti cateva exemple cu privire la ce as putea sa ma orientez(gen numele producatoriilor care sunt mai "seriosi", viteza rotatiei la care trebuie sa se incadreze un cooler bun etc).
Iar ultima mentiune ar fi ca doresc ca produsele prezentate sa fie de pe site-ul PCGarage.ro.
Ofer funda.Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| BLKZ a răspuns:

Iti spun de pe acum, daca iei un i5 care face parte din familia Sandy Brigde sau Ivy Brigde, nu vei putea face OC decat la modelele cu multiplicatorul deblocat(care se termina in K, gen 2500k).
Daca iei totusi unul cu K in coada, asta ar fi alegerea perfecta - http://www.pcgarage.ro/coolere/thermalright/hr-02-macho/
Daca nu iei procesor cu multiplicator deblocat dar vrei totusi o temperatura mai mica si un zgomot redus, asta - http://www.pcgarage.ro/coolere/thermalright/true-spirit-120/ ar trebui sa te multumeasca

| anonim_4396 explică (pentru BLKZ):

Da greseala mea, trebuia sa mentionez ca doresc fara multiplicator deblocat, te scuteam de alte cautari.Mersi,este exact ceea ce cautam.Ai funda.

| florin1979 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce carcasa ai? ai cumparat vreo componenta? vrei ajutor? id mess sprintaroiuflorin Te-am intrebat de carcasa, deoarece coolerele alea sunt foarte inalte iar daca nu ai carcasa de minim 200mm latime, nu vor incapea, va trebui sa stai cu capacu lateral stanga deschis mereuhappy coolerele recomandate de colegul sunt foarte bune!

| anonim_4396 explică (pentru florin1979):

Multumesc de confirmare.Capacul il tin deschis la cea actuala, numai pentru ca temperaturiile sa nu sara prea mult(chiar daca nu este un lucru chiar foarte bun pentru PC sa stai fara capac la carcasa dar il curat de praf la cateva luni).Ma gandesc serios sa-mi schimb carcasa cu una FullTower, spatiul am realizat si eu ca este un mare minus cand nu este de ajuns in contact cu temperaturiile componentelor. Daca doresti si ai timp, te poti uita la o alta intrebare de-a mea in care mi-am prezentat mai amanuntit planul care vreau sa-l pun in aplicare pentru un sistem nou.As fi foarte remcunoscator daca te-ai uita la acea intrebare, este vorba despre sursa mea actuala in care nu am 100% incredere ca va tine sistemul nou.Multumesc pentru interesul acordat.