| catalin2500 a întrebat:

In data de 29.09. 2021 am comandat online o mizerie de SmartWifi de la compania de... TELEKOM Romania. In data de 01.10. 2021 am primit coletul, activarea acestuia a avut loc peste 5 zile si mergea foarte prost. In data de 12.10. 2021 am mers la un magazin telekom si am completat formularul de reziliere, avand drept de retur de 14 zile am cerut acest lucru pe gratis, dar acestia mi au spus ca se poate si asa, dar daca nu o sa trebuiasca sa achit 890 de lei.
Mi ai spus ca o sa revina cu un raspuns, dar ce am primit sunt doar apelurile de la cei de la Kruk avertizandu ma ca am datorii la Telekom.
Am tot insistat cu mailuri si nimic.
Ce as putea face?
Ma dispera politica si minciunilor celor de la telekom

Răspuns Câştigător
| BabaOarba a răspuns:

ANPC, chiar si daca scrie in contract ca esti obligat la anumite taxe. Legea s-a schimbat de cativa ani si la reziliere nu mai au voie sa ceara sume compensatorii, exceptand doar anumite aparate pe care le iei la oferta, dar nu e acest caz cand returnezi aparatura.

Telekom au reclame ca-s "cinstiti" si ca alte retele pacalesc lumea, dar dau cele mai multe tepe. Am avut contracte pe toate retelele mobile si sunt de departe cei mai low.

| catalin2500 explică (pentru BabaOarba):

Am trimis formula la ANPC, astept raspunsul in urmatoarele zile, mersi de informatii.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Reclamatie la ANPC. Orice produs comandat online se poate returna in 14 zile. Cum vine asta sa achiti 890 RON?!? Adica returnezi produsul si il mai platesti o data?!?

| mihai69 a răspuns:

Reclamație la ANPC. Dar ai nevoie de dovada că ai încercat să rezolvi amiabil cu ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zi-le ca le faci reclamatie. Ia-ti digi

| 4ndr33y a răspuns:

Trebuia sa mergi la alt magazin Telekom, ai dat peste angajati incompetenti.
Singura ta scapare e formularea unei plangeri la ANPC, cu absolut toate detaliile dar cum a zis cineva mai jos, trebuie sa oferi dovezi ca ai facut cererea de reziliere, chiar daca iti cereau bani, faceai cererea dar nu plateai.
Puteai face initial cererea de reziliere si online sau telefonic, asta ca sa primesti un numar pe solicitare, care putea fi acum verificat de ANPC.