| anonim_4396 a întrebat:

In legatura cu aparatul foto.pe care il aleg?
http://www.shopmania.ro/......48000.html
sau
http://www.emag.ro/......--pDSCS780

4 răspunsuri:
| smartalogu a răspuns:

Sony clar. E superior si calitativ si ca firma. DACA nu esti pasionat de fotografie si iti cumperi un aparat doar pentru o poza de duminica, atunci ia-l pe cel mai ieftin, daca diferenta intre ele e semnificativa. Daca totusi e mica (gen 3-400. 000) atunci mergi pe sony. Face toti banii. O zi buna in continuare.

| georgesur a răspuns:

Daca esti hotarit sa alegi intre astea doua eu as alege Canon A550 pentru ca este un aparat foarte bun ca raport pret/calitate. Hai sa facem o comparatie cu modelul Sony DSC-S 780 :
Sony are 8, 1 Mpix fata de Canon A550 care are 7, 1Mpix;
Sony are ecranul LCD putin mai mare (2, 5 fata de 2 inch);
Sony are sensib. putin mai mare(ISO1250 fata de 800 );
Aceste trei avantaje insa nu sunt deloc importante!
In schimb CanonA550 are zoom optic x4 fata de x3 Sony;
CanonA550 are stabilizator de imagine (ajuta sa nu-ti iasa poze miscate cind folosesti timpi lungi de expunere);
La Canon folosesti acumulatori AA (sau bateriiAA cind nu ai acumulatorii incarcati) pe cind la Sony trebuie sa-ti iei de rezerva inca un acumulator dedicat(forma speciala).
Aceste din urma avantaje cintaresc mult mai mult si inclina decisiv in favoarea lui Canon.
Nu in ultimul rind Canon foloseste carduri tip SD (uzuale si f bune) pe cind la Sony iti trebuie MemoryStick care te costa mult mai mult. Daca te razgindesti si alegi intre alte aparate ma poti contacta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@georgesur:multumesc mult.canon imi iau.

| www.ditoate.ro a răspuns:

Eu zic sa alegi sony ul. chiar daca cei de la canon au mai multa traditie in ultima vreme sony a intrat tare pe piata foto si cvred ca u vei regreta