| florin1979 a întrebat:

In partitia C unde am windows-ul am calculat asa aproximativ spatiul ocupat de windows, program files si document and settings. si am constatat ca e diferenta mare dintre spatiul calculat de mine si de spatiul care imi arata ocupat pe disc. Mai sunt foldere programe etc care nu le vad? si cum le-as putea vedea si eventual sterge daca nu sunt importante? ma puteti ajuta? cum sa scap de ele?

5 răspunsuri:
| Mişu_7703 a răspuns:

Spatiul din C mai este ocupat si de fisierele de pe desktop si poze/muzica/salvari jocuri/s. a. m. d din my documents. ai putea sa stergi de pe acolo ce nu iti mai foloseste.

| allleeeee a răspuns:

Ai putea sa downloadezi programul Ccleaner pentru a ''curata'' calculatorul. Nu ocupa mult spatiu.

| Atreides2 a răspuns:

Ok, dai pe tools, folder options, view, show hidden files.

Asta iti arata toate folderele si alte chestii ascunse. Stai departe de folderul Windows ca daca stergi ceva, e de rau. Acum, vezi ca mananca mult temporary files. Ca sa scapi de ele, Click dreapta pe partie, properties, disk cleanup, si acolo vezi ce iti mananca mult. Temporary files mie odata mia halit vreo 6 giga.

Asa deci dai pe temporary internet files, temporary files si daca nu iti mai trebuiesc si datele vechi. Le selectezi si dai disk cleanup.

Apoi faci o defragmentare.Click dreapta pe partitie, properties, tools si defragment now. Este o optiune acolo. Acum il lasi in pace sa isi faca treaba si sa puna ordine in fisiere.

Apoi, si recycle bin iti poate manca din spatiu asa ca ar fi bine sa il cureti.

Ce ai pe desktop si my documents the asemenea intra in partitia C. Asa ca filme muzica, jocuri, bagale in partitia D.

Daca mai ai intrebari, da un pm si o sa vedem ce se poate face.

| mossu a răspuns:

MY compute->tools->folder options->view->si bifezi show hidden files end folders->ok. Atunci o sa-ti apara totdar ai grija ce stergi.Incearca si disk clenup

| UPS-SISTEMUL-E-MORT-NB a răspuns:

Da sistem restore ai calculat? nu cred aia ocupa cam 2 giga