| extazyboy a întrebat:

In primul rand as dori sa salut toti utilizatorii TPU! Am mare nevoie de ajutorul vostru am un telefon mobil Sony Xperia P, 4.1.2=androidul.Are momente cand mi se blocheaza ce sa-i fac sa mearga bine? Niste programe folositoare? Momentan folosesc master clean,va rog ajutati-ma, nu stiu ce sa-i mai fac.

8 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Uite un sfat util. Scoate toate prsotiile din telefon de genul ram cleaner. Master clean. Task killer. Antivirusii scaotei si toate balariile astea care NUMAI BINE NU fac la telefon.

| gelu1970 a răspuns:

Salveaza toate numerele de telefon, toate pozele ce le vrei si arhive ce nu vrei sa pierzi, scoate apoi sim si cardul mini sd in caz ca ai si fa un reset de fabrica. il vei pune ca in ziua cand l-ai cumparat nou. o sa vezi ca merge mai bine. apoi incearca sa nu mai instalezi tot felul de aplicatii. instaleaza doar ceea ce e necesar.

| extazyboy explică (pentru gelu1970):

Cum sa fac reset-ul?

| gelu1970 a răspuns (pentru extazyboy):

Setari/privacy/factory data reset

| extazyboy explică (pentru gelu1970):

Telefonul meu din fabrica are android 2. ceva si dupa sa il fac iar 4.1, ii fac update si asta imi apare in update centre asa-i?

| gelu1970 a răspuns (pentru extazyboy):

Daca telefonul s-a actualizat singur la android 4.1, stai linistit. dupa reset ar trebui sa aiba tot 4.1. doar restul o sa fie ca in prima zi.

| extazyboy explică (pentru gelu1970):

A si nu o sa se mai blocheze nu-i asa? Oricum iti multumesc frumos pentru ajutor, ce programe ma sfatuiesti sa iau?

| gelu1970 a răspuns (pentru extazyboy):

Normal daca nu are alt defect nu ar trebui sa se mai blocheze. uneori insusi actualizarea de android face asta. de regula telefoanele sunt optimizate pentru sistemul operativ instalat de fabrica. insa ca sa revii la android 2... e mai minutios si riscant. vezi sa salvezi ceea ce nu vrei sa stergi si scoate sim si mini sd din telefon. reset faci fara carduri in telefon. ca programe? ce sa iti spun? nu il umple cu sute de jocuri, obicei ce il au multi. pana si antivirus, eu nu i-as pune, atata timp cat nu faci operatiuni cu contul de banca. instaleaza un antivirus odata la 3 saptamani, il scanezi apoi il dezinstalezi. asa nu iti merge lent telefonul.