| dharma a întrebat:

In primul rand salut toturor. Am o intrebare intrebatoare! Cum pot avea focusul activ pe cel putin 2 sau mai multe ferestre din Windows Explorer pe Sistemul de operare Windows xp 32 biti? Mai pe romaneste, cum pot avea active doua ferestre fara sa dau click pe una sau pe alta pentru a le activa ( de exemplu : am doua fisiere de.txt deschise, ca sa introduc date cu tastatura trebuie sa dau click pe rand, pe bara de meniu, bara albastra din susul ferestrei, Eu vreau sa introduc date in amandoua deodata cu tastaura. ) Acesta este doar un exemplu, nu imi trebuie pentru ce am scris in exemplu! Multumesc mult si va rog daca stiti careva postati aici. Salut.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceea ce vrei tu nu se poate. In Windows XP apesi click dreapta pe taskbar si alegi parca "Tile windows vertically". Apoi folosesti ALT-TAB(nu mouse-ul) cand e nevoie sa comuti intre 2 ferestre sau mai multe.

| dharma explică (pentru anonim_4396):

Trebuie sa mearga crede-ma big grin. Cum? nu stiu! De aceea sper ca poate stie cineva... Reamintesc eu nu vreau sa comut cu moseul sau combinatii de taste, ci pur si simplu sa pot seta cand vreau 2 ferestre active in care pot introduce date simultan cu tastatura atat happy.

| anonim_4396 a răspuns (pentru dharma):

Scuza-ma ca-ti raspund cu intarziere, insa n-am vazut reply-ul la timp.

Pai sa-ti spun de ce nu merge din perspectiva mea.
1. Pentru a scrie in acelasi timp in 2 fisiere deodata presupune ca vrei sa scrii un continut identic, ceea ce e ilogic si inutil pentru ocuparea ecranului. Pai n-are rost! Scrii o singura data si apoi faci o copie dupa respectivul fisier!
2. Ai o singura tastatura dedicata unei singure aplicatii/ferestre/obiect ce asteapta la un moment dat input(tastatura sau mouse). Tu poti in viata reala sa scrii cu 2 maini pe 2 foi deodata? Ei bine, asa a fost proiectata si interfata grafica(GUI) intr-un sistem de operare.

Incearca sa intelegi ca ceea ce vrei este si inutil si ilogic. Sau convinge-ma tu de ce e asa important si crezi ca se poate!

| dharma explică:

Nu admit asta! Cred ca merge sigur! Cum? nu stiu de aia poate stie cineva.