| KoJo07 a întrebat:

In ultimul timp nu se mai deschide cd room-ul la laptop. Apas pe buton si efectiv nu se deschide, dupa multe incercari se deschide, e vreun contact stricat la buton?

4 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Dar primeste alimentare? adica se aprinde vreun beculet sau ceva? Trebuie scos si verificat daca s-a intepenit panglica aia sau ceva inauntru.
Orice cdrom / dvdrom sau alta unitate optica are un capacel in fata (unde are si ledul de incarcare), aia e un fel de masca, se da jos si se observa ca are o gaurica, acolo se introduce un ac de siguranta si ar trebui sa se deschida (asta fara curent ).
Dar e posibil ca in cazul tau sa nu primeasca curent si trebuie desfacut laptopul.
Daca ai un prieten care se pricepe in asa ceva, poti sa il chemi pe el. Ar fi bine sa nu te pui la desfacut daca nu te pricepi.
Succes!

| mihai69 a răspuns:

E posibil un contact imperfect. Dar îl poți deschide din eplorer: clic dreapta pe unitate și alegi „eject".

| dannyel86 a răspuns:

Unitatea optica poate fi deschisa si din program.
My Computer, click dreapta pe simbolul unitatii optice si alegi Eject.
Asa iti poti da seama daca e doar o problema de contact sau mai intampina si alte erori de functionare.
Ii poti chiar alege o tasta de pe tastatura prin care sa se deschida, fara alte proceduri.
https://www.youtube.com/watch?v=fsS8M-lqqJs

| Skyfest a răspuns:

Incearca daca este posibil sa scoti buton-ul, si sa il cureti cu ceva, apoi amplaseaza-l la loc.