| Anonim430 a întrebat:

Internetul 5G are vreun efect asupra sănătății oamenilor sau nu?

Răspuns Câştigător
| qahta a răspuns:

De ce crezi ca cineva de pe TPU poate sti mai bine asta decat un medic sau un specialist? Iar daca nu poti intreba unul, poti gasi unul online, de exemplu pe ''Sfatul Medicului'' s-a scris deja un articol despre acest subiect: ''https://www.sfatulmedicului.ro/......i_17993''.

Dar daca deja ai citit asta pe internet si doar doresti sa impartasesti niste pareri, uite:

1. Da, sunt efecte. Cu siguranta un om de rand, va fi afectat mai mult decat un om care traieste intr-o cabanuta in mijlocul padurii. Cat de mult? Probabil nu foarte mult, depinde cat de mult se fereste de asta.

2. Degeaba s-ar feri un om de 5G daca ar fuma tigari. Probabil ar putea avea 99999G, si ar fi mai sanatos decat daca nu ar fuma. Mai bine se fereste de alimentele toxice, de lucrurile care ii afecteaza cu grav viata. Altfel, ar fi precum un om care isi da cu matura si cu mopul sub covor, dar nu da si pe deasupra lui, ci lasa mizeria pe covor. Care e sensul, ca a spalat sub covor daca covorul pe deasupra e plin de mizerie si o lasa asa? In schimb, daca si-a curatat covorul pe deasupra, abia acum poate fi atent si la alte detalii mai ''putin'' importante, cum ca 5G afecteaza.

sfatulmedicului.ro spune: ''Pentru persoanele care traiesc in zonele dens populate, nu exista nici un mod de evitare a radiatiilor 5G''. Si cu toate acestea, daca ai ajuns la acest nivel de curatenie al vietii, te poti feri de 5G. Chiar daca cineva va sta langa tine in autobuz, cu 5G, macar in casa ta, poti incepe sa nu mai dormi cu telefonul langa cap de exemplu, sau, sa il folosesti cat mai putin.

De daunat dauneaza. Mai mult sau mai putin. In functie de persoana, de cat de mult foloseste asta, de cat de mult se expune. Poate nu foarte mult, dar, exista un minim.

Este totusi un ''rau necesar''. Caci, probabil ai nevoie sa il folosesti uneori. Asa ca, poti folosi aceste chestii doar cand sunt cu adevarat necesare, si sa incepi sa eviti sa pierzi timpul pe net cu orele pe chestii neimportante. Acesta ar fi un pas, a folosi acest rau, doar cand e necesar.

Cel putin, asa vad eu lucrurile. Si cred ca asa ar trebui sa le vada toti.

''Guvernul britanic a afirmat ca exista posibilitatea ca expunerea la radiatii sa fie usor mai mare atunci cand se adauga tehnologia 5G la reteaua existenta.'' -sfatulmedicului.ro

''Cu cat spectrul electromagnetic este mai mare (cu mult peste frecventele utilizate de telefoanele mobile), cu atat exista riscuri mai mari si mai clare pentru sanatate, mai ales cand expunerea este indelungata.'' -sfatulmedicului.ro

Funda?

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Acum 200 de ani, erau unii care susțineau că oamenii care vor călători cu trenul vor înnebuni din cauza vitezei "amețitoare"...
Așa și cu tehnologia 5G (nu e doar internet!).
Deci nu.

Răspuns utilizator avertizat
| UserRo10 a răspuns:

Da, dar nu astfel incat sa le afecteze sanatatea vizibil pe termen scurt si mediu. Exista si alte metode de telecomunicatii si mai nocive ce nu sunt deschise publicului

| Adinita21 a răspuns:

S-au facute teste pe sobolani si dupa ce au fost expusi la 27GHz inca dadeau din codita. Deci nu.