| Manoli_Claudia_1978 a întrebat:

Intr-o zi ma jucam crysis 2 (cu foarte mare lag la pc ca nu aveam placa video)mi s-a inchis pc-ul deodata. Apoi nu se deschidea. Tatal meu la facut sa se deschida dar 2 gb ram disparusera, iar dupa un timp i-am reparat eu.Dar DVD ROM nu mergea de loc, am incercat cu metoda upper files si lower etc dar nu era citit.(El se deschidea se vedea cum citeste cd-urile)Mi-am luat placa video (un radeon hd 7750 1gb gddr5)si am montat-o si din greseala am scos firul ide de tot.Am pornit pc-ul, am bagat un CD si ca sa vezi am dat pe boot options si aparea(insfarsit), dar nu aparea nici un HDD.Va rog sa ma ajutati, acum am pus firul ide (imi citeste HDD dar nu si cd-rom )Va rog ajutati-ma dau Funda!

8 răspunsuri:
| MarianVio a răspuns:

Este simplu, nu conecta hdd-ul si dvd-romul pe aceeasi fisa ide, nu fac treaba impreuna datorita acelor "pauze" pentru pini ce se conecteaza si pe hard si pe unitatea de cd. Conecteaza cate o fisa ide pentru fiecare dispozitiv ( hdd/ unitate cd), si eu am patit asta pe vechiul pc si astfel am remediat problema, Bafta!

| Manoli_Claudia_1978 explică (pentru MarianVio):

Da, dar nu am doua locuri de ide deoarece am un Asus p5ld2-vm

| MarianVio a răspuns (pentru Manoli_Claudia_1978):

Daca ai numai un port o sa trebuiasca sa pui unul master si unul slave, insa fii atent si UNDE le conectezi, din cate stiu eu trebuie sa pui masterul in capatul firului IDE si slave-ul la mijoc. Uite aici un link poate te ajuta http://www.mikeshardware.com/howtos/howto_connect_ide_hd.html

| Manoli_Claudia_1978 explică:

Am un Asus P5LD2-VM
SI O SURSA DE 450W

| CPAElites a răspuns (pentru Manoli_Claudia_1978):

Ce sursa ma! Vreau sa tiu modelul si numele producatorului.