| Licurici_2296 a întrebat:

Intrebare de programare:
Pana in august trebuie sa invat cate ceva despre cateva programe, si anume: Microsoft Visual Studio, Hora 6 Oracle si (programare in) Java. Si ar mai trebui si ceva despre Html si Php. Prima problema e ca nu stiu exact care, cel putin la Visual Studio, cred ca e Professional si din 2008, dar mai mult nu stiu. Cum imi dau seama care imi trebuie? Cea de-a doua problema: in Germania e grav daca downloadez ceva, si am rugat pe cineva din Romania sa-mi faca niste Cd-uri, insa cum am mai zis, nu stiu exact ce si cum. Ajutati-ma, macar cu un link, ca ma zbat aici! Multumeschee hee

Răspuns Câştigător
| Cumătru de la Galați a răspuns:

Găsești pe site la Microsoft versiunea Express de la Visual Studio 2010, versiune ce este GRATUITĂ. http://www.microsoft.com/express/Downloads/ Deci o poți trage chiar tu, nu vin mascații.
HTML și PHP inveți de pe http://www.w3schools.com/.
Iar pentru a programa în Java, ai totul aici http://java.sun.com/javase/downloads/index.jsp, tot GRATUIT, desigur.
Nu trebuie să-ți facă nimeni CD-uri. Îți ajunge versiunea Express de la VS, în 2 luni oricum nu înveți mai nimic. Nu ai învața mare lucru nici dacă ai învața doar JAVA sau PHP, însă tu vrei MULTE și în același timp.

Succes.

4 răspunsuri:
| Cumătru de la Galați a răspuns:

@ godyx
Nu am auzit niciodata de "limbaje de scriere", ce sînt astea?

JAVA este un limbaj de programare în adevaratul sens al cuvîntului. Iar PHP chiar daca este limbaj de scripting, ceea ce faci cu el poate fi încadrat fără probleme în aria "programării".
Cît despre VS 2010, nu știu ce ar putea învăța în el, dacă nu programează cu el.

@ godyx
MATLAB este cel mai bun mediu de programare?!
De unde ai scos-o?
Să-nțeleg că ești un automatist ce a mîncat numai MATLAB în toți anii de facultate, sau ești doar unul care se bagă în seamă gratuit?

| Cumătru de la Galați a răspuns:

@ godyx
Dacă îți place atît de mult MATLAB-ul, ajută-mă cu asta http://www.tpu.ro/......diagonale/

| GdX a răspuns:

Din ce ai spus tu aci nimic nu e programarelaughing. Sunt limbaje de scriere, programarea se face in c++, in matlab (cel mai bun), fortran, pasca, c. Ce spui tu e cu totul altceva.

| Licurici_2296 explică:

Vreau sa reusesc sa-mi fac ordine in idei, si sa am o parerea despre toate astea. Nu am zis ca le invat pe toate. Vreau sa ma pregatesc, si mi se pare ok. Multumesc de ajutor!