| anonim_4396 a întrebat:

La ce distanta sa stau de monitor? Care e distanta optima? Daca am un monitor de 55 de cm diagonala. La ce distanta sa stau. Daca stiti sau e vreun calcul spuneti-mi si mie.

3 răspunsuri:
| bogdan3vl a răspuns:

La filme si la jocuri sa stai putin mai departe iar la scris la de ex mess sau cand citesti ceva nu sta sici f aproape nici foarte departe incat sa vezi tu scrisu mai binesa nu iti fortezi ochii cand citesti.si ai grija sa ii reglezi rezolutia recomandata daca nu te pricepi cheama pe cineva care se pricepe
funda pls big grin

| Allkin a răspuns:

Uite cateva sfaturi pentru tine:
Evita lumina prea puternica sau prea slaba in incapere; ar trebui ca aceasta sa vina dintr-o parte, si nu din fata sau din spate, ca sa eviti reflexii suplimentare. Apoi, e bine sa pastrezi o distanta corespunzatoare fata de monitor (50-60 cm).

| alexanonimu a răspuns:

50-56 cm