| nukeyly a întrebat:

La desfundat tevi solutii? soda caustica mananca pasticul sau metalul-tevi in cat timp? Alte metode?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de ce teava este si din ce material este facut?

| nukeyly explică (pentru Bula):

Teva de fonta veche de 100mm in pamant legata la sifon de pardoseala am vazut asta
https://www.apex-shop.ro/prod_show.php?subcatid=423&grupaid=1348
Este o solutie pe baza de Hidroxid de Potasiu
Valoare PH: 14
Recomandat exclusiv pentru uz profesional.
----
Hidroxid de Potasiu sa fie oare mai tare ca hidroxid de sodiu=soda caustica clasica?

| Bula a răspuns (pentru nukeyly):

Tevile de fonta se pot desfunda cu o scula numita "sarpe", folosita de instalatori.
Daca infundarea e la WC-u, atunci si acolo se poate destupa, dar cu pompa manuala de desfundat mare sau cu... un mops rotund (de spalat pe jos), dar cu maner de lemn. La ambele trebuie pompat intens, pana ce porneste bine scurgerea.
Daca e infundare mai veche (si mai intarita), atunci ajuta folosirea unei solutii de "desfundare", mai concentrat, care se introduce in WC (cca. o ora), dupa care se pompeaza.

| relian a răspuns:

Desfundat tevi,de care tevi? Desfunzi cu o scula,sapre zic oamenii,sirma aia de otel ce o rotesti si o bagi in tevi,cu aia desfunzi garantat.
Mai poti desfunda cu apa sau cu aer,dar depinde ce tevi ai de desfundat.
Cu scula aia,sarpe cum zic oamenii desfunzi orice tip de teava, metal, PVC.

DAca ai probleme la chiuveta, atunci desfaci toate ces sub chiuveta, la cureti, apoi le momtezi la loc si incerci iara.Ai putea avea infundat acolo la sifon.
Daca e pe teava, la fel desfaci totul la gura tevii, bagi sarpele si desfunzi, simplu.Cu sarpele ala de metal, ori plastic dar cu cap metalic, este bine pentru ca se roteste si rade si de pe peretii tevii mizeria.

| Wr3nch a răspuns:

Sunt prafuri si geluri oentru desfundat tevi in orice supermarket. Daca e la chiuveta sau cada poti pune un plic de bicarbonat si o cana de otet.

| dannyel86 a răspuns:

Exista plicuri cu praf de desfundat tevi, care nu ataca plasticul. E recomandat sa cititi instructiunile de pe plic, pentru a face alegerea corecta (sunt mai multe produse de acest gen).

| Brizbriz a răspuns:

Depinde cum si cu ce e infundata
daca ai un dop care a fost presat, atunci numai cu sarpele:
https://www.emag.ro/......+desfundat
https://www.google.com/......ps?/search
daca e o chestie amarata, atunci merge ceva de genul Mr.Muscle
https://www.emag.ro/search/mr%20muscle?ref=effective_search
care se gaseste si la orice super/hypermarket:
https://www.cora.ro/catalogsearch/result/?q=mr+muscle
https://www.mega-image.ro/......ps?/search

"acum 12 ore | nukeyly explică (pentru Bula):
Teva de fonta veche de 100mm in pamant legata la sifon de pardoseala"

daca dop-ul nu e foarte adanc, poti sa iti pui o manusa de cauciuc si sa bagi mana, 100mm, daca nu ai maini mari, incape

| Sophieka a răspuns:

Acestea:
https://www.micpret.ro/......grame.html
Le gasesti in magazine si Supermarket-uri precum Kaufland, Profi, Penny etc.
Achizitioneaza-le pe acestea de la Peak cu punga portocalie... Vei uda putin scurgerea, vei pune granulele cu atentie pe scurgere si in scurgere fara sa te faci pe maini de granule sau fara sa iti ajunga pe piele sau in ochi.
Iti recomand sa desfaci si sa pui minim 2 pachete odata.
Dupa ce ai pus, revii cu o oala cu in jur de 1 litru de apa de pe foc, apa fiarta, luata din clocot, si torni dintr-o data in mod abundent.

| Editocroci a răspuns:

Nu soda caustică. Se vinde la magazin o soluție la plic pentru desfundat țevi.