| DenqOO a întrebat:

La placa video de la calculator imi apar urmatoarele informatii
3962 Display memory (care sunt ai placi video)
8085 Shared memory.
Ce reprezinta acei shared memory? II ia de la memoria ram?

2 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Shared reprezinta spatiul care e impartit intre placa video si restul si se aloca uneori pentru texturi, cand iti sacadeaza de mori si nu mai are loc in ram/memoria video si foloseste swap-ul (un fisier temporar facut de Windows pe hard/ssd, a carui accesare e de sute de ori mai lenta decat a memoriei video/RAM).

| Frank51 a răspuns:

Shared memory reprezinta memoria RAM impartita in functie de nevoie catre placa video integrata sau dupa caz dedicata.