| CipriMadalin a întrebat:

Am si eu o intrebare si sper sa primesc un raspuns care sa ma lamureasca.
Deci eu am o placa video AMD si la informatii imi scrie asa :
-Total Available Graphics Memory : 2797 mb
-Dedicated Video Memory : 1024 mb
-System Video Memory: 0 mb
-Shared System Memory : 1773 mb
Eu din cate stiu placa mea este de 1024 (am cumparat-o noua si atat are) dar sunt curios ce reprezinta cei 1773 mb de la shared system memory. Cine ma poate ajuta? Dau funda.
Ps : Am 4 gb ram si procesor dual core 3.70 GHz (daca sunt necesare aceste date)

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

E simplu.Placa ta video are memorie dedicată de 1Gb, și va lua din ram-ul calculatorului maxim încă 1 gb dacă și numai dacă cei 1 Gb dedicați sunt depășiți de cerințele aplicației sau jocului ce îl rulezi.
Pe scurt placa ta video dă share din ram-ul calculatorului încă 1 Gb pe lângă ram-ul fizic ce îl are, dar asta se va întâmpla excepțional când de exemplu folosești softuri ce depind de ram-ul GPu-ului cum e de exemplu Vmware player, sau cele de randări grafice.
Succes

2 răspunsuri:
| SatanicBear a răspuns:

'It just means that 1773MB of your system RAM is allocated for your graphics card. Should your system require that memory, the shared memory should be relinquished automatically as needed.'