| Neverrrrrr a întrebat:

Laptopul meu se descarca foarte repede, de la 100% la 3% in vreo 5 minute, se poate intampla ceva cu bateria daca o folosesc in continuare? pentru mine nu-i problema sa-l tin la incarcat mereu cand sunt la el.

Răspuns Câştigător
| untu a răspuns:

Asa sa faci! Vezi daca gasesti sau poate sa dai un anunt gratuit la www.tocmai.ro sau la www.olx.ro! daca nu gasesti cauta-l la ALTEX, DOMO, FLANCO, sau la magazine de calculatoare!

9 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Iti recomand sa cumperi incarcatorul exact la fel cu originalul, adica pentru o anumita marca a laptopului! ( De exemplu: pentru laptopul SONY/VAIO, va trebuie un incarcator SONY 19, 5 V (atentie marita depinde de voltajul sursei de curent) deci te duci la magazin de calculatoare sau la un service si ii arati incarcatorul original acela defect si sa spui marca laptopului tau!

| Neverrrrrr explică (pentru untu):

Am un laptop emachines e732 modelul, o sa-l caut pe cel original pana la urma

| untu a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Asa sa faci! Vezi daca gasesti sau poate sa dai un anunt gratuit la www.tocmai.ro sau la www.olx.ro! daca nu gasesti cauta-l la ALTEX, DOMO, FLANCO, sau la magazine de calculatoare!

| RaduTN a răspuns:

Deja bateria s-a dus, nu mai ai ce să-i faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa se mai intample ce? e clar ca nu mai ai celule bune in ea...o poti arunca linistit la gunoi... daca te referi la vreun potential pericol, nu iti face griji nu se poate intampla nimic cat timp nu e umflata happy

| Neverrrrrr explică (pentru anonim_4396):

Mai am de facut o precizare, incarcatorul original al laptopului s-a rupt mai demult si a trebuit sa cumpar un incarcator universal ale carui mufe s-au topit una cate una caci nu se potriveau perfect(cam 4 mufe s-au topit pana acum).Si acum trebuie sa misc putin mufa sa se incarce.Am umblat acum la advanged system settings-performance, era setat pentru best performance, iar acum am setat pe prima optiune originala (Let windows choose what's my best for my computer si se descarca in vreo 10 minute acum deci dublu.Am mai pus intrebarea, si cineva necalificat mi-a raspuns ca poate exploda bateria deci nu stiu ce sa cred, laptopul l-am cumparat cred ca acum 5 ani. Daca zici ca nu se poate intampla nimic cu bateria e ok caci eu il pot tine mereu la incarcat cand am treaba la el.

| Neverrrrrr explică (pentru anonim_4396):

Laptopul nu e secound-hand si acum cativa ani tinea cam 25 minute pe,, balanced'', si cam 40 pe power saver, e posibil bateria sa fie slaba de la sine?

| Elynad a răspuns:

Toate laptopurile patesc asta. Generatiile noi tin mai bine (astea cu procesoare pe 14 nm).
Bateria n-o sa-ti explodeze, are protectii si cred ca este Ni-MH sau Ni-Cd ceea ce inseamna ca sansele sunt minime.
Daca ai laptopul de 5 ani nu te mai chinui sa-i cumperi acumulator, in maxim un an oricum o sa cauti unul nou...

| Prodan_Cosmin_1994 a răspuns:

Nu e nici o problema. E obișnuit ca bateria sa cedeze la un moment dat. E recomandat sa o tii in laptop pentru ca ea acționează ca un amortizor pentru șocuri electrice ținând cont ca laptopul nu are sursa ca si pc.ul.

| Neverrrrrr explică (pentru Prodan_Cosmin_1994):

Sa inteleg ca daca scot bateria din laptop el functioneaza cand este pus la incarcat?