| Ion_Geanina_1999 a întrebat:

Mă jucam pe calculator, mergea cam greu mouse-ul şi am vrut să-l scot, când am tras de firul de la mouse s-a oprit calculatorul. Am pus mouse-ul la loc, am încercat să pornesc calculatorul şi nu mai merge. De la ce ar putea fi?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

N-ai invatat inca:
In timp ce finctioneaza, nu se scot si nu se bag componente electrice, dar nici mecanice!
Asta-i valabil si la calculator, dar si la masina de spalat, autoturism, etc.
In caz mai fericit se strica ceva. In caz nefericit poate costa sanatatea sau chiar viata cuiva.

In caz fericit, s-a defectat mouse-ul. In caz nefericit, s-a stricat calculatorul.
Incearca-ti mouse-ul intr-un alt calculator, respectiv un alt mouse in calculatorul tau si-ti vei da seama care-i defect.

| OldSoul a răspuns:

Scoate mouse-ul si incearca sa pornesti calculatorul fara.
E posibil ca in incercarea de a scoate firul sa se fi stricat mouseul (intrerupt firele de alimentare si apoi sa faca contact) motiv pentru care intra in scurt si prin urmare calculatorul opreste alimentarea.

| KillaNoFilla a răspuns:

Daca e usb poti sa-l scoti de 1000 ori si nu se intampla nimic, atata timp cat il scoti cu cap(cu exceptie stick).
Ai fi tras tare de fir si ai miscat firul de alimentare.

Scoate firul de alimentare(cel gros) din priza cat si din pc.lasal 2 min si introdul iar, vezi daca merge.