| Randomguy96 a întrebat:

Ma tot gandesc de curând ca să îmi schimb placa video, acum am un rtx 3070 și as vrea sa îl schimb cu un rtx 4070 ptc este mult mai bun și un preț asemănător, însă nu știu dacă rtx 4070 este compatibil cu pc-ul meu, aici este calculatorul meu: https://altex.ro/......VISION84W/ dacă puteți sa verificați, va mulțumesc enorm!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Ce ai acum duce fara probleme foarte multe jocuri in 165 fps, si a fost declarata ca placa oficiala ce satureaza rezolutia FullHD chiar si la 144Hz, mai mult de atat nu e nevoie.

RTX4070 nu isi justifica pretul, raportat la performanta, pentru ca nu iti aduce suficienta putere in plus.

Iar daca vrei sa treci pe viitor la 2K, o sa ai nevoie de 4070Ti (in principiu, cat mai mult, dar macar asta).

Ti-am spus punctul meu de vedere, eu as pastra banii si i-as investi in altceva.

Si fratele meu face parte dintr-o comunitate de gameri, si am vazut cam ce scule au multi de acolo.
Al fratelui inca se tine bine (2080Ti, 2700X, si 32GB RAM, monitor 2K cu 144Hz).

Subscriptia GeForce Now de care zice Gabi e cu cantec.
Sa dai 200 dolari pe an pentru ceva ce nu e al tau, si nu il poti folosi si la alte chestii (editare video, audio, foto, etc), mi se pare aberant si josnic.
Insa o gasesc ok ca solutie de concediu, daca ai doar o tableta la tine, si iei o luna de Priority - FullHD.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca placa intra in slot, atunci e compatibil, va functiona.
Alta intrebare este daca va "fugi" bine impreuna cu placa de baza si cu sistemul de operare /drivere folosite.

| Simpatic a răspuns:

Ai un PC performant, toate stima daca il folosesti si te pricepi si la altceva decat jocuri video... evident piratate.
Romania e tara contrastelor, a bogatilor care au laptopuri Alienware de 15k euro bucata dar care downloadeaza continut piratat.
Romania e tara bogatilor care au masini de 100k euro la scara dar stau in chirie in garsoniera.
Romania te iubesc!
Am un mare respect pentru cei care isi cumpara scule scumpe si chiar fac ceva cu ele.
Pentru cei ca Woz de la Apple care a preferat sa fie cel mai sarac geniu.
Restul sunt melteni ca mine, ca tine ca popescu si xulescu, ne dam mari pe net cu ce masini avem, ce laptopuri si ce scule scumpe cand taiem iarba din fata casei bunicii care ne-o va lasa mostenire.
Ce vrei tu se numeste aroganta, pentru 30 de FPS in plus care oricum nu le vei sesiza, atata timp cat 4070 rtx e cam aceeasi marie cu alta palarie, lasa asa placa video, 3070 e destul de buna si in prezent.
Si eu joc cand si cand jocuri video, am avut o multime de PC-uri, laptopuri, console, nu merita sa investeti in ceva ce nu iti aduce bani!

| Frank51 a răspuns:

Dacă e pcie 4.0 va funcționa la capacitate maximă.

| NLS a răspuns:

Va functiona perfect pe chipsetul acela de top (Z590), dar pretul/vs performanta suplimentara nu justifica achizitia.
Vezi intai cu cat poti vinde acel 3070.
Eu as mai astepta si as lua direct 4070 Ti.
4070Ti e cu 60-80% mai performanta in aproape orice titlu sau program.

In schimb 4070 e cu 30-50% mai performanta.

PS: la ce rezolutie te joci, ce monitor ai?
Pentru FullHD cu detalii ultra, poti ramane linistit la ce ai acum, caci diferentele vor fi minore.
Pentru 2K, 4070Ti e ce trebuie (dar depinde mult si ce te joci).

| Randomguy96 explică (pentru NLS):

Salut! mulțumesc pentru răspuns, am un monitor full HD, 165hz(aici este link-ul: https://www.emag.ro/......DH9G6JMBM/ )

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Randomguy96):

Chiar nu are sens upgrade-ul. Daca vrei sa amortizezi o buna parte din calculator, vinde repede 370-ul si ia subscriptie GeForce Now...

| NLS a răspuns (pentru Randomguy96):

Ce ai acum duce fara probleme foarte multe jocuri in 165 fps, si a fost declarata ca placa oficiala ce satureaza rezolutia FullHD chiar si la 144Hz, mai mult de atat nu e nevoie.

RTX4070 nu isi justifica pretul, raportat la performanta, pentru ca nu iti aduce suficienta putere in plus.

Iar daca vrei sa treci pe viitor la 2K, o sa ai nevoie de 4070Ti (in principiu, cat mai mult, dar macar asta).

Ti-am spus punctul meu de vedere, eu as pastra banii si i-as investi in altceva.

Si fratele meu face parte dintr-o comunitate de gameri, si am vazut cam ce scule au multi de acolo.
Al fratelui inca se tine bine (2080Ti, 2700X, si 32GB RAM, monitor 2K cu 144Hz).

Subscriptia GeForce Now de care zice Gabi e cu cantec.
Sa dai 200 dolari pe an pentru ceva ce nu e al tau, si nu il poti folosi si la alte chestii (editare video, audio, foto, etc), mi se pare aberant si josnic.
Insa o gasesc ok ca solutie de concediu, daca ai doar o tableta la tine, si iei o luna de Priority - FullHD.