| Randomguy96 a întrebat:

Salut! Am un pc de gaming destul de bun, însă cpu-ul se c-am încălzește, ar fi trebuit sa ii pun încă 2 fan-uri însă mă gândesc să îi pun Water cooling, credeți ca s-ar merita? Pot sa pun water cooling pe el? Aici este link-ul către pc: https://altex.ro/......VISION84W/

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Bineinteles ca poti pune un AIO, dar costa destul de mult.
Unul care sa tina in frau procesorul acela ar fi

https://www.pcgarage.ro/coolere/msi/mag-coreliquid-360r-v2-argb/

Sau echivalentul de la EK (AIO-ul de 360mm, varianta pentru noul socket 1700), dar e scump deocamdata (aproape dublu fata de acest MSI).

Pentru radiatorul AIO-ului, trebuie sa te asiguri ca poti monta in carcasa aceea asa ceva.

Trebuie ca in specificatiile carcasei sa gasesti ca suporta radiatoare de 360mm.
Daca are gauri pentru 3 ventilatoare de 120mm in partea din fata, ar trebui sa suporte.

PS: e foarte important sa pozitionezi radiatorul cu conductele in partea de jos
SI partea de sus a radiatorului sa se afle cu cativa centimetri deasupra waterblock-ului,
altfel risti sa strici pompa.
(daca doresti, iti pot explica si motivul. dar pe scurt: va trage aer in ea.
In sistemul AIO-ului exista o mica cantitate de aer).

https://www.cgdirector.com/......lation.jpg

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In mod normal, daca cooler-ul este original pentru procesor, atunci trebuie sa poata raci procesorul si la incarcare 100%, pe timp indelungat, astfel ca temperatura sa nu se apropie de ceea critica (70 grade la AMD si 5 grade la Intel).
Daca temperatura creste mai mult, atunci scade automat viteza procesorului si in consecinta si temperatura.
Evident, un cooler mai puternic (de exemplu cu apa sau azot lichid) nu lasa procesorul in asemenea regim de supraincalzire, iar acesta va putea sa functioneze la viteza maxima,

| NLS a răspuns (pentru Bula):

Azotul lichid raceste extrem, dar se foloseste exclusiv la teste si concursuri de OC.
Necesita izolarea cat mai buna a placii de baza, pentru ca... condens.

Sau ai vazut tu pe cineva care il foloseste full time?

| Bula a răspuns (pentru NLS):

Racirea cu azot lichid se foloseste la mega-instalatii (inclusiv la unele mega-servere).

| TheGentleman a răspuns:

Orientează-te către AIO, Watercooling poate crea probleme dacă conductele nu sunt bine conectate. În plus, trebuie să scoți periodic lichidul să-l înlocuiești. La AIO nu e așa și are o speranță de viață lungă

| TheGentleman a răspuns:

îți recomand de asemenea aceste PC-uri

https://zona.store/gamebox-1/

https://zona.store/gamebox/

Sunt performante, configurate, testate, asamblate de către o echipă dedicată și serioasă. Ai o varietate de PC-uri, plus posibilitatea de a lua în rate FĂRĂ dobândă.

Cele de la retailers pot ascunde multe hibe, de la incompatibilități până la praf, pastă termică uscată sau răcire defectuoasă.