| Maldini a întrebat:

Ce parere aveti de acest calculator pentru gaming?
Pare destul de ieftin pentru ce componente are si ma gandesc sa nu fie ceva ce nu realiez:

https://altex.ro/......RVISION99/

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Aparent ok, dar pregateste-te sa schimbi sursa cu una de calitate in caz de nevoie.

Am vazut pana acum 9 sisteme preasamblate, de la eMag, Cel.ro, PCGarage si Altex.

Unul mai jalnic decat celalalt, din punct de vedere al sursei si al placii de baza. In cazul de fata placa de baza pare ok, dar sursa? De ce se feresc sa puna specificatiile pe site?

La RAM pariez ca latenta e mai mare de 16, ceea ce nu e tocmai ok.

SSD SATA 3 de 480 GB in banii acestia (500 MB/s)?

Daca ti-l asamblezi tu aproape ca incape un M.2 de 1 TB de la un brand bun (WD), si se simte diferenta.

Eu unul nu as arunca banii pe asa ceva.
Nu e nici cea mai proasta alegere, insa nici cea mai inteleapta.

PS: nu conteaza doar sa fie certificata 80+.
Exista zeci si sute de surse certificate care tot petarde si bombe cu ceas sunt.
Tocmai pentru ca producatorii de 2 bani afiseaza ce vor ei pe sursa.

CONTEAZA BRANDUL si OEM-ul in primul rand (OEM = cei care construiesc electronica sursei),
apoi watii,
amperajul pe linia de 12V (de acolo se alimenteaza procesorul si placa video),
si apoi certificarea.

surse OK si foarte ok:
ANTEC
ASUS
BeQuiet
CORSAIR
Cooler master
Cougar
EVGA
Fractal Design
MSI
PHANTEKS
Rosewill (dar nu se gasesc pe la noi)
SEASONIC
SILVERSTONE
SIRTEC
Thermaltake-urile premium (scumpe, certificare minim Gold, si de regula cele peste 850W)

surse OK-ish:
NZXT
SilentiumPC
Bitfenix
Enermax
XFX
Superflower
Thermaltake-urile ieftine
Chieftec
LEPA

Celelalte branduri (si sunt destul de multe, in frunte cu Gigabyte) sunt de evitat daca vrei sa ai PC-ul si peste 4 ani.

| Maldini explică (pentru NLS):

Iti multumesc!

13 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

E un pret foarte bun dar este un sistem foarte dezechilibrat, i9 cu rtx 3060 si sursa de 550w.

Totusi merita banii.

| Maldini explică (pentru Intruder19):

Multumesc pentru raspuns!

Nu tare ma pricep, ce probleme aduce faptul ca e sursa de 550W si componentele foarte wow?

| Intruder19 a răspuns (pentru Maldini):

Daca nu e o sursa de calitate cu certificare, e posibil sa crape si sa iti arda si componentele.

| RAY a răspuns:

Nu e ieftin, e la pretul potrivit sa stii, e un desktop bun pentru gaming, în caz că se întâmplă ceva și garantie, vezi de extindere pe 4 ani

Răspuns utilizator avertizat
| UserRo10 a răspuns:

Sursa si placa de baza sunt mai mult ca sigur ultimele chinezarii. Este o practica cunoscuta in randul pc-urilor de serie

| just4ubr2015 a răspuns:

Pretul este ok la ce componente are iti dai seama ca o firma ca altex cumpara 10000 piese din fiecare si isi permite un adaus mai mic fata de un butic de cartier care cumpara 3 piese si nu are cum sa lase din pret. e mai ok sa il cumperi gata facut decat sa il faci tu te costa dublu.

| Kys2000 a răspuns (pentru just4ubr2015):

Ce ai spus tu acolo e fix opusul din contra iesi mai bine daca il faci pe piese, configuratia aia e toata SH ce-l mai probabil luata de prin china sau de pe olx la un pret de 50% mai ieftin ce-l mai probabil mai ales ca e de pe altex, in rest PC-ul e ok poate sa-ti schimbi sursa cu una mai puternica 800w macar.

| DonMoldo a răspuns:

Schimbi sursa cu alta mai buna recomand PSU Aqirys Pulsar 750W sau PSU AQIRYS MAGNETAR 1000W 80+ G la pretul de 5300 lei e pomana.

| NLS a răspuns (pentru DonMoldo):

De ce ar schimba o bomba cu ceas cu alta bomba cu ceas?
La surse nu conteaza miile de wati, atata timp cat sunt facute de branduri indoielnice. Sunt la fel de periculoase.
El are nevoie de 650W, maxim 700 pentru rezerva.

Insa de la un producator care are traditie in construit surse, si nu se joaca cu componentele folosite in etajul de alimentare, condensatori, racire, etc.

| DonMoldo a răspuns (pentru NLS):

Pai daca vrea sa-si dea upgrade pe viitor sa nu mai schimbe iar sursa domnu' expert in calculatoare am aproape aceeasi configuratie ca a lui numai ca in loc de i9 ala am un i5-13500 si o sursa de 750w.

Răspuns utilizator avertizat