| AlexAlexandru14245 a întrebat:

Mai am o mica intrebare am uitat sa spun
am un gtx 780 ti de 3 gb de la msi si nu stiu daca am instalat driverele bine
dar la unele jocuri se stinge monitorul la altele nu am probleme
apropo se stinge doar monitorul da pc ramanea aprins si cu sunet
da ex pe mta sa a stat aprin 9 ore si ceva si nu sa stin si la altele jocuri se stinge in 2 3 min. Va Multtumesc!

6 răspunsuri:
| SuNaM a răspuns:

Chestia asta se intampla cand placa video noua are o rezolutie mult superioara de rezolutia monitorului. Practic sa zicem ca placa este 4K, daca monitorul este Full HD rezolutia 4k este prea mare si nu va putea fi rulata niciodata pe un monitor Full HD. Cauta pe net cum pornesti un program in compatility mode si astfel setezi rezolutia monitorului sa vezi daca iti merge. Daca ai intrebarea de ce la unele face asa iar la altele nu, PC-ul sa zic asa, daca e un joc cu grafica nebuna gen GTA V o sa il redea Full HD si o sa se vada. In schimb daca e ceva vechi cu grafica antica, o sa poata sa o redea 4K si monitorul ti se va stinge.

| AlexAlexandru14245 explică (pentru SuNaM):

Am un monitor care are doar vga si nu stiu dacă e full hd dar am incercat si pe tv care este 4k si tot la fel face, dar cand am intrat pe cs go 2 zicea sa instalez versiunea de drivere 536.25 dar nu am gasit-o si am instalat 474.82 si cand intru pe cs go 2 imi zice ceva in afara ecranului si dupa imi apare iar ca nu am semnal

| AlexAlexandru14245 explică (pentru AlexAlexandru14245):

Zice out of range

| SuNaM a răspuns (pentru AlexAlexandru14245):

E posibil sa fie si invers. Gen placa sa nu fie destul de buna pentru monitor. Oricum e o incompatibilitate intre ele. Poti sa iti iei Nvidia app de pe site-ul lor si o sa iti faca update la toate driverele.

| Hkhtfcvhu a răspuns:

Până acum iți făcea la fel cu driverele vechi? Sau doar ce ai cumpărat placa video?

| AlexAlexandru14245 explică:

Pana sa nu pun placa video pe pc o foloseam pe cea integrată si intram pe jocuri si dupa 2 3 min primeam restart la pc, dupa ce am luat placa si nu am mai primit restart se stinge monitorul, am incercat si pe tv cu hdm si tot la fel face placa cand
Intru pe cs go 2 sau fornite imi zice sa instalez vers de drivere 536.25 dar nu o gasesc